Kukaan aloittanut äippälomaa 50pv ennen laskettua-aikaa eli varhaistettuna?
Voiko kuka tahansa tehdä niin, vai tarviiko olla jokin erikoissyy. Kun normaalisti tuo on sen 30 päivää.
Kommentit (4)
Paitsi työnantaja ensin väitti, etten voi aloittaa niin aikaisin. Mutta väärässähän se sitten oli.
Aloitin 40 päivää aiemmin, koska kesäloma loppui, ja olisi pitänyt mennä töihin 10 päiväksi ennen äitiyslomaa. En halunnut.
Koulu oli juuri alkamassa esikoisella ja halusin olla kotona kun koulutielle lähtee. Mutta siis ei siihen syytä kysellä.
... ei mitään erityistä syytä halunnut työnantaja tietää. Ekan kanssa olin väsynyt ja en saanut sairaslomaa ja nyt tokan kanssa teen saman, ihana ehtiä vähän hengähtää kotona, työt matkoineen ja tarhaan vienti alkaa käydä raskaaksi + sikainfluenssariski siihen päälle.
tahansa voi aloittaa ä-loman 50 - 30 pvää ennen la:ta. Minä aloitin aikoinani 50 pvää ennen, jotta sain toisestakin lapsesta paremman ä-rahan verotuksen perusteella, kun silloin vielä ei ollut tätä nykyistä parempaa sääntöä. Toinen lapsi siis syntyi helmikuussa ja aloitin ed. vuoden puolella.