Kuomat ainoina talvikenkinä?
kaverini suosittelee kovasti kuoman talvikenkiä, on käyttänyt niitä omalla lapsellaan joka talvi.Nyt neljännet menossa...Sopivatko ainoiksi kengiksi päivittäin usein ulkoilevalle touhukkaalle pojalle?
Kommentit (6)
Täällä rahattomat mammat ostelee kalliita kenkiä. ja kaikkea muutakin kallista. Ei se teidän arvoa nouse eikä laske, vaikka ostaistte edukkaat kengät.
Meillä on ollut tasan yhdet kuomat (3 lasta) ja enempää ei ole ollut tarvetta hankkia. Nuokin tuli meille siksi, että lapsi halusi samanlaiset kuin kaikilla muilla ja äidillä sattui silloin olemaan vähän rahaa.
Juuri enempää ei mene vaikka ostaa jostain CMn tarjouksesta Vikingit (täksi talveksi ostin 2 paria, hinta alle 40 e/pari). Viime talvena meillä oli Footin Coretex-saappaat 2 vuotiaalla ja ne maksoi 39.90 ihan normaalihinnalla. Olivat tosi lämpimät ja ennenkaikkea kestivät täällä loskassa kosteutta.
Eccot (ja aika kalliit, tarjouksessa n. 60 e) oli viime talvena 8 vuotiaalla ja niihin petyin. Laatu on ilmeisesti romahtanut. Meillä on ollut paljon eccoja ja hyviksi oli havaittu, mutta nuo ei kestäneet yhtäkään kautta vaan oli hiihtolomaksi jo hankittava uudet. Kengät vuoti ja oli muuttuneet ihan veteliksi pohjasta. Eccon maahantuonnin mukaan liian kovassa käytössä ja olivat siis ehkä 3 kk olleet käytössä, edellisenä keväänä ehkä kuukauden ja seuraavalla kaudella pari kuukautta. Kuittikin löytyi ja kerroin kyllä että kesällä ei ole tarpeen käyttää talvikenkiä, mutta heidän mielestään juuri käyttö ne oli rikkonut.
Itse sovitin kerran Kuomia kaupassa ja oli kyllä niin kamalat kävellä, että ei tule mieleen hankkia itellekään. Tukea ei missään ja varsi niin leveä, että hölskyvät joka askeleella kävellessä. Kuoman lenkkarit oli kerran ja nekin annoin aika pian pois, kun ei niillä ollut yhtään kiva kävellä.
mutta saattaa olla myös kunnon pakkasia. Jostain olen kuullut että eivät tukisi kunnolla lapsen jalkaa..
kauppakäyttöön, kyläilyyn yms. asiontiin on sitten paremmat kengät.
Olin viimetalveksi ostamassa vikingin goretexejä, sovitin ensin omaan jalkaani (mulla on lasten koon jalka) ja ne oli tosi oudon malliset tai sitten mun jalka on outo. Vaikka koko oli sopiva, kengät ei passannu jalkaan, niistä tuli sellainen hassu etukeno niinkuin lumilautailukengissä on...
Kuoman talvikenkiä ei ole meillä ollut kuin rattaissa istuvalla taaperolla. Jalkaan käveltäviksi en suostu laittamaan, sillä eivät täytä ollenkaan hyvän kengän kriteereitä.
Päiväkodeissa on kyllä varmaan 90% lapsista. Lämpimät ja kevyet ovat. Eli hyviäkin puolia löytyy. Huonot puolet ovat vaan niin painavia, että omalle lapselle en osta missään nimessä, enkä varsinkaan ainoiksi talvikengiksi.
Jos asuu jossain, jossa on oikea talvi, niin voi riittääkin. Nehän eivät nimittäin pidä vettä. Monilla on lämminvuorikumpparit sitten loskakeleille.
Jos taas talveen kuuluu vettä, jäätä ja purevaa tuulta, niin goretexit olisi hyvät.