Perheelliset yliopisto-opiskelijat, auttakaa!!!
Aloitin tänä syksynä opiskelun yliopistossa ja lapsi aloitti samalla päiväkodissa. Päivähoidon alkuun lapsi alkoi melko pian sairastella ja olen joutunut jättämään jo pari tenttiä ja lukemattomia luentoja sairaspoissaolojen takia väliin. Yhtäkkiä heräsin siihen tosiasiaan että kohta on marraskuu ja mulla opintopisteitä kasassa 3! Miten ihmeessä selviän tästä? Menetänkö opintotuen? Pääsenkö vielä opintoihin takaisin kiinni? Olen niin epätoivoinen että itkettää.
Kommentit (17)
yhtä sairastelua. Voiko isä ottaa lapsen hoitoa yhtään vastuulleen? Entä isovanhemmat tms. tukijoukot?
Tätä vuotta on vielä kaksi kk. jäljellä, ei auta kuin lukea tentteihin vaikka lapsi olisi sairas - lue kun lapsi nukkuu/tai nuku itse silloin ja yritä lukea muulla ajalla kun joku toinen hoitaa lasta.
Voimia, tiedän miten rankkaa tuo voi olla. Yritä säilyttää itse keskittymiskyky ja mennä tentteihin vaikka vähemmälläkin lukemisella, että saat niitä suoritettua.
Ei opiskelu ole lasten kanssa helppoa. Itse valmistuin viime vuonna ja monta itkua tuli vuosien mittaan väännettyä. Välillä yöllä opiskellessa oli vain niin väsynyt, ettei olisi jaksanut tai kyennyt mihinkään.
Tee itsellesi opintosuunnitelma. Keskity kerrallaan vain suunnitelmassasi oleviin asioihin. Päivitä suunnitelmaa riittävän usein (ainakin kerran kuussa tilanne tarkistus). Jos palautus viivästyy tai tentti jää suorittamatta, uusi ne heti, kun pystyt. Palauta mieluummin puolikas työ tai mene vajailla tiedoilla tenttiin kuin jätät sen tekemättä. Aina löytyy syy jättää tentti välistä. Ota tavoitteeksi valmistuminen ja paina kohti sitä suoritus kerrallaan. Yritä nauttia oppimisesta. Lue aikaisin aamulla, tee hyviä muistiinpanoja ja kertaa niitä muutaman kerran lukemasi jälkeen. Keksi itsellesi hyvä tapa opiskella.
Opiskelu lapsen kanssa on älyttömän raskasta ja vaatii välillä yöllistä työtä, mutta pystyt siihen ja pärjäät, jos päätät pystyväsi. Sopikaa lapsen hoidosta vuorot. Kumpi hoitaa minäkin iltana. Mene kirjastoon lukemaan tarvittaessa. Poissa kotoa on usein 100 kertaa tehokkaampi.
Hyviä opintoja! Yritä nauttia.
Keväällä tentit mahdollisimman paljon ja teet esseitä. Riippuu tietenkin pääaineesta, mutta noin yleensä tentteihin ei kannata päntätä kovin paljoa. Itsellä menee n. 2 tuntia/kirja ja arvosanat silti 4-5. Kannattaa hankkia tietoa "skimmauksesta", on varmasti hyvä lukukeino lapsiperheellselle, jolla aika tiukalla. Tentteihin kannattaa myös mennä, vaikkei olisi lukenut ollenkaan. Näkeepähän kysymykset, ja aina voi jaaritella niitä näitä, usein jopa päästä läpi :)
Yliopisto-opiskelu on loppupeleissä tosi helppoa, kun tajuaa sen systeemiin. Olen itse jo gradua tekemässä, ja toistaiseksi pääsykokeisiin lukeminen on ollut suurin ponnistus...
t. kasvatustieteilijä
Keväällä tentit mahdollisimman paljon ja teet esseitä. Riippuu tietenkin pääaineesta, mutta noin yleensä tentteihin ei kannata päntätä kovin paljoa. Itsellä menee n. 2 tuntia/kirja ja arvosanat silti 4-5. Kannattaa hankkia tietoa "skimmauksesta", on varmasti hyvä lukukeino lapsiperheellselle, jolla aika tiukalla. Tentteihin kannattaa myös mennä, vaikkei olisi lukenut ollenkaan. Näkeepähän kysymykset, ja aina voi jaaritella niitä näitä, usein jopa päästä läpi :)
Yliopisto-opiskelu on loppupeleissä tosi helppoa, kun tajuaa sen systeemiin. Olen itse jo gradua tekemässä, ja toistaiseksi pääsykokeisiin lukeminen on ollut suurin ponnistus...
t. kasvatustieteilijä
Yh:na opiskelen vailla isovanhempien tms. hoitoapua, on todellakin raskasta. Täytyy yrittää tsempata keväällä, eniten mua pelottaa tuo mahdollinen opintotuen menetys kun tulot muutenkin pienet.
hankkia lääkärintodistukset, jos tulee tiukka paikka tukien kanssa.
mitäs sitten kun lukee jotain ihan oikeitakin tieteitä, ei mitään kasvatustiedettä?
ystävilläni lapsi syntyi kaksi kk. ennakkoon. KELAa ei kiinnostanut, että isän opintojen viipyily kun hän käytti aikaansa vauvan luona sairaalassa. Opintotuki katkesi, kun ei suorituksia kuulunut. Sen jälkeen joutuu vielä hetkeksi karenssiin.
Tarvitset tukiverkon, jolloin joku voi hoitaa lastasi tentin ajan. Hankkikaa joku luotettava esim. naapuri (moni varmaan auttaisi, jos heidät tuntisi ja uskaltaisi pyytää apua), jolta pyytää apua tarvittaessa. Ehkä alueesi nuovola voi kertoa, onko teillä päin jotain paikkoja, joissa voi tutustua muihin samassa tilanteessa oleviin perheisiin.
Itse olen opiskellu 3 vuotta lapsen tai lasten kanssa, ja kyllähän se lasten sairastelu aiheuttaa paljon ylimääräistä stressiä ja poissaoloja.
Ota selvää, onko ekana opiskeluvuonna tarvis saada ihan kaikkia opintopisteitä edes kasaan. Muistelen, että ainakin muutama vuosi sitten Kela katsoi 1.vsk opiskelijat sormien läpi, meni "orientaation" piikkiin jos oli jäänyt vähän jälkeen eikä tukia pyydetty takaisin, jos oli yli puolet vaaditusta tehtynä.
Tosiaan, mene aina tenttiin kuin mahdollista, saat ainakin hajua siitä mitä on kysytty ja osaat sen perusteella lukea. Ja jos on ihan pakko, niin lapsi nukkumaan rattaaseen ja luennolle tai pienryhmään mukaan.
Älä suinkaan vaivu epätoivoon. Voit kesälläkin tehdä varmasti tenttejä. Ja mene rohkeasti juttelemaan opettajille tilanteestasi. Varmasti löytyy ymmärrystä, kun lähestyt reilusti ongelmasi kanssa.
Itse olen vedonnut mm. Hyssälän ja Vanhasen kommentteihin, että lapset pitää tehdä opintojen ohessa. Mikäli kansakunnan huipulta tulee tällaista kommenttia, niin kyllä yliopistojen pitää antaa perheellisille opiskelijoille myös mahdollisuus opiskella!
Olisiko Sinun mahdollista suorittaa jokunen kurssi, joka on jäänyt rästiin esim. esseenä?
Ota yhteyttä luennoitsijaan ja/tai opintosihteeriin, he voivat auttaa. Älä jää yksin miettimään, vaan ota ihan reilusti yhteyttä. Tsemppiä!
ja ymmärrän hyvin tilanteesi haastavuuden. Aiemmat viestit ovat olleet hyviä. Tosiaan, jos sinulla ei ole aikaa lukea kirjoja kokonaan, lue sisällysluettelo (jäsentää asioiden suhteet ja yleensä myös keskeiset käsitteet) ja selaa kirja lukien kappaleiden alut. Näin hahmottaa yleensä kokonaisuuden ja voi lukea sitten tarkemmin keskeisemmiksi nousevia asioita tai itselle ennalta vieraita.
Käy tosiaan katsomassa kysymyksiä vaikket olisi kunnolla lukenutkaan ja mene uusintatentteihin jos et päässyt ensimmäiseen. Neuvottele luennoitsijan/opintojaksosta vastaavan kanssa mahdollisuudesta tarvittessa tenttiä noiden ulkopuolella yleisessä tentissä tai tehdä suuoritus esseellä palautusajan jälkeenkin. Minulla hyviä kokemuksia tästä, joustavuutta on löytynyt.
Jos Kela lähettääkin sulle kirjeen opintojen etenemisen kysymiseksi ei se vielä tarkoita että tuki katkeaa. Selvität siinä sitten lapsen sairastamisen. Voivat käyttää harkintaa ja meillä ainakin on yo:lla oma opintotuki yksikkö jossa voi käydä paikanpäällä keskustelemassa.
Pääsetkö lähtemään tenttiin jos lapsi on sairas? Siinähän olisi kyse vaan muutamista tunneista joten mieti kaikki mahdolliset kotiäiti tuttavat ym. vaihtoehdot joilta voisit hätätilanteessa kysyä yksittäistä apua.
Mieti mitä tarvitset jaksaaksesi. Minun ei kannata lukea yöllä kuin poikkeustapauksessa ennen seuraavan päivän tenttiä jos todella en aiemmin ole sitä tehnyt, sillä univajeen vuoksi menee pari päivää tehottomasti. Milloin olet virkeä? Jos menet lapsen kanssa yhtäaikaa nukkumaan voit herätä aamusta aikaisemmin lukemaan/kirjoittamaan jos se sinulle iltayötä tehokkaampaa aikaa. Muista syödä hyvin.
Selviät kyllä!
Kielten puolellahan vaaditaan läsnäoloa. Tosiaan kasvikset varmaan selviää, kun menee tenttiin hiukan kirjoja vilkaisemalla. Niin paljon eroa. Itsekin tämän suuren eron huomasin, kun luin vierasta kieltä ja sivuaineena informaatiotutkimusta (jossa siinäkin tosin paljon harjoitusryhmiä.)
Nimittäin näiden lukuvinkkien takia. Toivottavasti ainakin esim. lääketieteen ja eläinlääketieteen opiskelijat lukevat tentteihinsä muutakin kuin sisällysluettelon ja ensimmäiset kappaleet. Ja mielellään kaikki muutkin, joiden ala vaatii oikeaa vastuunottoa. Ne diplomi-insinööritkin toivottavasti vähän tarkemmin harjottelee vaikka siltarakenteiden kannatuskyvyn laskemista tai jotain muuta, jolla oikeasti on väliä..
kunnassa tuon lukemisen suhteen. Mutta toisaalta. Luultavasti se sillanrakentaja tai lääkäri on sitten kuitenkin tietonsa jostain ammentanut ellei tenttikirjasta. Tuskin niillä aloilla ihan sisällysluetteloa selaamalla läpi pääsee. Toisin kuin vaikka kasvatus/yhteiskuntatieteellisellä puolella.
Humanistiset tieteet on lähinnä niitä, joista selviää suht. pienellä työmäärällä. Mutta siinä on sitten vain se ongelma, että jos pää ei riitä, on päntäämällä vaikea kompensoida. Soveltamiskyky ja omien aivojen käyttö tärkeää hyvin pärjäämisen kannalta, mutta läpi pääsee kyllä helposti
t. se kasvis
Nimittäin näiden lukuvinkkien takia. Toivottavasti ainakin esim. lääketieteen ja eläinlääketieteen opiskelijat lukevat tentteihinsä muutakin kuin sisällysluettelon ja ensimmäiset kappaleet. Ja mielellään kaikki muutkin, joiden ala vaatii oikeaa vastuunottoa. Ne diplomi-insinööritkin toivottavasti vähän tarkemmin harjottelee vaikka siltarakenteiden kannatuskyvyn laskemista tai jotain muuta, jolla oikeasti on väliä..
Kyllä se siitä, keväällä paremmalla onnella!!