Miten saan nopsasti karistettua kiloja?
Eli nyt mitat on 167cm/70kg, ja haluisin ainakin olla sen 67kg, että noin 3-4kiloa haluaisin pois. Mitä annatte laiskalle ihmiselle neuvoksi? Lenkillä kävin yhessä vaiheessa päivittäin(n.tunnin), nyt en ees välttämättä kerran viikossakaan, mikä lie masennus iskenyt. Ja ruokavaliokaan ei ole mitenkään terveellinen, kun itselläni sitten tuppaa mennä suuhun samaa ruokaa mitä miehellä, eikä mitään salaatteja jne dieettiruokaa. Joku antakaa omat vinkkinne tänneki, kiitos!
Kommentit (2)
syödä vähemmän ja kuluttaa enemmän, mikä on tunnetusti vaikeaa. Itse pääsin hyvään alkuun elokuussa menetelmällä, mihin en itse olisi uskonut lankeavani: lainasin kirjastosta kasarijumppakirjan eli Callaneticsin ja jumppasin sen 30 päivän ohjelman. Paikat kiinteytyi kyllä, mutta sitäkin tärkeämpänä pidän, että sain siitä (kiinteytymisestä) hyvän kipinän aerobiseen liikuntaan ja myös pieniin ruokavaliomuutoksiin. Paino on pudonnut suositeltua vauhtia ja kohta olen jo mitoissa ennen raskautta :)
Jätä leipä ja vehnä ruokavaliostasi kokonaan pois. Älä syö aamulla mitään, vaan ainoastaan runsas lounas, ehkä pieni välipala ja oikein iso illallinen. Syö kummankin ruuan alle kipollinen salaattia.