Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Paljonko päiväkodeissa askarrellaan?

Vierailija
27.10.2009 |

Olen aina luullut, että päiväkodeissa maalataan ja askarrellaan viikottain, mutta näyttää, että askarteluja tehdäänkin vain juhlapyhien alla ja vesiväreilläkin maalaillaan vain kerran kuussa tai jotain. Muutoin lapset saavat piirrellä värikynillä jollekin suttupaperille itsekseen (mikä sekin on tietty hyvä, mutta ei lähes yksinomaisena toimintamuotona).



Onko muissa päiväkodeissa sama juttu?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
27.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai maalaavat joka viikko jotain.

Nyt jo eskarilainen ja tänään oli maalausta. Viimeviikola kans jotain askartelua/maalausta.

tarhassa kans sama juttu.

Vapaa-aikanaan piirtävät itsekseen jollekkin paperille.

Meille ainakin kertyi 4 tarha vuoden aikana vino pino askateluja,kunnon piirustuksia ja - maalauksia.



Nuo työt tulivat viiveellä kotiin. Lähinnä joulun alla ja keväällä.

Vierailija
2/3 |
27.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

askartelua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
27.10.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Parasta olisikin että lapsilla olisi aina saatavilla esim. pienet "jätepalat" kartongeista, joita saavat käyttää inspiraation tullessa. Hyllyssä voisi olla laatikko, josta lapset saavat valita mitä tarvitsevat, vessapaperirullat ja joitain muita kierrrätysmateriaaleja voisi olla saatavilla.



Lapset oppivat ottamaan liima-alustan, sakset, liiman sekä muutamat askartelupaperipalaset.



Voisivat näin itse tehdä mieleisiään askarteluja silloin kun siihen on halua vapaalla ajalla. Vaikka saisi leikkiä, voisi myös askarrella ihan omiaan.



Liiaksi on "tusinatuotteita" kun kaikki tekevät saman ohjeen mukaan. Paljonkaan yksilöllisyyttä ja persoonallisuutta ei näy, lapsen oma mielikuvitus ja luovuus ei pääse kehittymään valmiin mallin tuottamisessa.



Mielestäni teemat - jouluisin, pääsiäsenä, ehkä syksykin ovat aiheita, joihin voisi antaa vinkkejä, mutta ei niin, että mallina on yksi ja sama askartelu, jonka jokainen lapsi tekee lähes saman näköiseksi, samaan aikaan, katsoen pöytäryhmän muiden töitä...välillä suuttuen kun jollain on parempi tai sanoen kuinka jollain on huono.



Sitten askartelutyöt kuten maalauksetkin asetetaan ikkunalaudalle tai hyllyyn vieri viereen ensin kuivumaan ja sitten jäävät esille.



Mainio vertauspaikka lapsille, joiden suusta helposti kuuluu kenen on kivoin ja paras, kenen huono kun ei osaa leikata jne.



Kun lapsi saa spontaanisti leikellä ja liimailla, koota ja miettiä mitä tekisi ja miltä työ näyttää, annetan silloin mielikuvituksen ja luovuuden tehdä tehtävänsä. Parempi yksilöllinen työnjälki ja vapaavalintainen askartelu; on mielekästä askarrella sitä, mitä ajattelee ja minkä on suunnitellut tekeväksi.