Muistaako kukaan 60-luvulla syntynyt
kun oli sellainen epidemia kuin hongkongilainen. Karmee tauti ja kesti monta viikkoa. Olisiko siitä jäänyt immuniteetti tähän sikulenssuun, joka nyt yrittää puskea päälle?
Kommentit (9)
Minulla oli 2kk ikäinen vauva joka oli myös kipeänä. Aina yskiesssään tuntui kuin vauvan keuhkot repeäisivät.
Kurkkuni oli tposi kipeä, kuin tulta ja viiltoa. Siihen aikaan sai Helsingissä lääkärin kotikäynnille ihan parilla markalla joten lääkäri tuli.
Kerroin kivuliaasta kurkustani lääkärille, kerroin etten voi juoda mitään lamminta tai kuumaa, kurkku on aivan tulessa.
Lääkäri vastasi ettei tähän victoria-virukseen sovikaan kuumaa, vaan mieluimmin kylmää.
Katsoin googlaamalla victoria-virusta,ja jotenkin yhdistin sen H1N1:een.? Amerikassa presidentti Ford sairasti helmik.1976 ja rokotukset olivat pielessä.
Aasialainen ja hongkongilainen sairastettu. Lääkäri Heikkilä TV:ssä mainitsi että meidän ikäiset ovat käyneet kolme virustautia, aasialaisen ja hongkongilaisen, mutta hän ei maininnut mikä on kolmas? Olisiko se tuo victoriaviruksen aiheuttama tauti joka minullakin oli?
Silloin kai käytettiin jotain huonoa rokotetta, joka oli vielä vaarallisempi kuin itse tauti. En osaa sanoa tuliko tauti koskaan Suomeen asti (70-luvulla maailma oli vähän erilainen kuin tänään).
Katsoin googlaamalla victoria-virusta,ja jotenkin yhdistin sen H1N1:een.? Amerikassa presidentti Ford sairasti helmik.1976 ja rokotukset olivat pielessä.
Ilmeisesti oli normaalia ärhäkömpi kausi-influenssa.
näyttävät olevan ikäryhmä jolla on kaikista pienin sairastumisriski aiemmin influenssojen sairastamisen vuoksi, eli siis porukalla joka on syntynyt 1940-luvulla ja sitä ennen. Eli näin ollen en usko että tuo 60-luvun influenssa auttaa tähän hätään.
joita sikainfluenssa vähiten koskettaa.
Ei ole omaa muistikuvaa kuitekaan, että minulla olisi se ollut.Uskon kaikkien näiden tautien vahvistaneen vastustuskykyä. Ainakin toivon.
Honkogilainen ja muut pöpöt vahvistivat ihmisiä ja antoivat immuniteettia myös nykyisiä influenssoja vastaan. Siksi vanhemmat ihmiset eivät ole riskiryhmässä nyt. Vaikka eri virushan se joka influenssassa jyllääkin.
aasialaisen influenssan oli 1956-1958 A H2N2
ja hongkongilaisen 1968-1969 A H3N2
Muistan aikuisten juttelevan näistä, tätinikin
kertoi kuinka oli "honkonkissa" ja oli kova tauti. Aasialainen oli myös rankka koettelemus. Saa nähdä kun olen nämä molemmat sairastanut, kuinka käy.
Oli varmaan vanhemmillekin aika rankkaa kun perheessä oli sairaita vauvasta vaariin. Olin aloittanut koulun aasialaisen alkaessa leviämään ja sain vielä hongkongilaisenkin ennen naimisiin menoa.
Olin Pansiossa laivastosssa ja koko voimistelusali oli täynnä aasialaista sairastavia. 2 viikkoa meni maatessa eikä juuri muistikuvaa, koska kova kuume koko ajan. Muistaako kukaan?