Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

liikelaskenta..huolestuttaa.

Vierailija
26.12.2009 |

meillä neuvolassa on opetettu et puolessa tunnissa pitäs se 10liikettä tulla.. vauva ollu kovin hiljanen tänään.. aamusella n klo 7 liikkui.. ja joku vihlas vattassa kovasti.. nyt ollu sit tosi hiljasta.. välillä tuntuu jotain.. oon syöny konvehteja yms ja yrittäny laskeskella.. rv 38+4 menossa.. oon kauheen herkällä päällä ja itkuinen.. pitäskö mun lähteä käymään polilla..? auttakaa jo valmiit äidit.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
26.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuohon liikkeiden tuntumiseen vaikuttaa niin moni asia. Jos itse olet paljon liikkeellä, et tunne niitä liikkeitä. Ja vauva voi olla univaiheessakin juuri silloin, kun olet makuulla ja yrität laskea liikkeitä.

Ja loppuraskaudesta isot liikkeet vähenevät jo tilanpuutteenkin takia.



Mutta jos olet jo pari tuntia köllinyt ja yrittänyt tunnustella liikkeitä, mutta mitään ei tule, niin käy ihmeessä polilla tarkitustuksessa, niin saat mielenrauhan.

Vierailija
2/2 |
26.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asetu lattialle vasemmalle kyljelleen ja laske sikiön liikkeet tunnin ajalta. Liikkeitä pitäisi tulla kymmenen. Jos luku täytyy ennen tunnin kulumista, voit lopettaa laskemisen. Jos kymmentä liikettä ei tule täyteen tunnissa, juo esim. sokerista mehua, liikuskele hetki ja toista ensimmäisen tunnin menettely. Jos silloinkaan ei tule kymmentä liikettä, mene tarkastukseen synnytyssairaalaasi.

t. kätilö

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kaksi kahdeksan