Mitä teen väärin kun kestovaipat kellastuvat pesuissa??
Samaa keltaista väriä kauttaaltaan mikä kakan värikin on :( Vaippakuoret ja sisävaipat ihan kellertäviä, eivät kaikki kuitenkaan. Alunperin siis olleet valkoisia.
En liota, pesen n. 3 pv:n välein 60 asteessa X-tra colorilla (nestemäisellä). Voikohan vaippoja valkaista jotenkin?
Kommentit (6)
päivä jos pesee 60c:ssä, niin ei värjäänny, jos menee pari päivää, niin heti on keltasina..ei kai se haittaa, puhtaita kaiketi kuitenkin ovat..?
Puhtaita toki, mutta rumia kellertävinä.. itseäni häiritsee kun olen aika tarkka...
ap
Käsittääkseni vaipat pitää pestä useammin kuin 3 pv välein ja välillä 90 asteessa jos pesuohje sallii. Vanishin käyttöä harkitsisin uudemman kerran, sillä siinä on zeoliittia(?), jota ei kai saisi olla (vaikuttaa imutehoon).
Mene vaippainfon (www.vaippainfo.fi) sivuille, sieltä saat hyviä vinkkejä ja neuvoja kestoiluun liittyvissä ongelmissa sekä neuvot oikeanlaisiin pesuaineisiin.
pitäisi pestä parin vuorokauden välein! Osta luontaistuotekaupasta SAPPIsaippuaa ja hinkkaa sillä kaikki ennen pesua, sillä lähtee ainakin tahrat hyvin! Viruta vaipoista enimmät kakat HETI ja laita likoamaan, veteen voi laittaa myös ruokasoodaa joka on kuulemma hyvä tahran poistaja. Kokeile vaihtaa pesuainetta ja käytä joskus myös tehohuuhtelua. ite pesen vaipat yleensä 60-asteessa ja joskus 40-asteessa. Meillä vaippojen muoviosat värjääntyneet vihertäviksi enkä ole onnistunut saamaan niitä puhtaiksi... onneksi nykyisissä vaipoissamme ei ole muovia!
Luin uudestaan ja uudestaan, että mitä teen väärin kun kestovaipat kellastuvat pisuista :D
Tosiaan auringonvaloon kuivamaan,kevyen pilvinenkin sää toimii kunhan viet vaan ulos kuivamaan.
millisen vähän tarjolla :) Vaaleanpunainen Vanish sopii myös, tosin kuoria ei voi sillä käsitellä kovin montaa kertaa.