Onko lapsesi tarvinnut neuvolapsykologin apua?
Kommentit (19)
itse pyydetiin pääsyä psykologille. Missään neuvolan testeissä ei jäänyt kiinni
ja psykiatrien apua. Meidänkin lapsella aspeger, eikä sitä olisi kyllä mikään neuvolapsykologi osannut sen enempää nähdä/diagnosoida kuin kuntouttaakaan. Joten kontaktit ovat olleet yliopistollisessa keskussairaalassa ja kuntoutuskeskuksessa.
Minä en itse asiassa juurikaan näe, mitä hyötyä jostain käsitään levittelevästä ja yleisiä taivastelevasta neuvolapsykologista on kenellekään. Jokainen lapsi, jolla on jotain oikeita ongelmia, on ongelmallinen omalla erityisellä tavallaan, joka vaatii erikoistuneen ammattilaisen apua. Neuvolapsykologin tai Jari Sinkkosen kaltaiset yleispsykologit ovat hyödyllisiä lähinnä silloin kun mitään oikeaa varsinaista ongelmaa ei ole.
lastenpsykiatri. Pieni ero siis...
Luulisi, että jos lapsella oikeasti on kunnon ongelmaa niin johan se nyt ihan "yleispsykologinkin" silmään pistäis.
lastenpsykiatri. Pieni ero siis...
Luulisi, että jos lapsella oikeasti on kunnon ongelmaa niin johan se nyt ihan "yleispsykologinkin" silmään pistäis.
mutta yleispsykologit eivät tiedä, mikä sen ongelma on, vaan kaikesta syytetään jotain vakiovastausta (kuten Sinkkonen freudilaista äitisuhdetta) ja vielä vähemmä ntiedetään,e ttä mitä sille ongelmalle pitäisi tehdä.
ja halusin itse käyttää poikaa psykologin juttusilla. 5v. onneksi psyk totesi, ettei pojalle ainakaan tällä hetkellä tunnu jääneen asiasta traumoja ja että osaa käsitellä asian hyvin..
5-vuotisneuvolassa havaittiin käden motoriikassa häikkää, lapseni on nyt käynyt neuvolapsykologilla syksyn. Hän antaa sittenohjeet kotiin ja päiväkotiin jatkosta jotta taidot karttuvat eskariin tai vähintäänkin kouluun mennessä.
Saimme sieltä lähetteen jatkotutkimuksiin.
kävi meillä kotona. Hän totesi katkonaisen unen johtuvat ilmeisesti neurologisesta kehityksestä - lapsi havahtui hereille unijaksojen välissä. Ajan kanssa lapsi "oppikin" nukkumaan yhtenäisemmin ja nyt nelivuotiaana hän nukkuu erinomaisen hyvin.
jos saa asiantuntevaa apua kun sitä tarvitsee?
Monia juttuja ei auta yhtään vaikka maalaisjärkeä olisi roppa kaupalla.
vikaa lapsesta ja sitten ei enää muuta nähdäkään kuin viallinen lapsi :(((
Vähän hirvittää mitä siitäkin seuraa. lintasailujen vuoksi joutuu sielä käymään. Itse lintsailu on jo saatu kuriin. Ei kuitenkaan haluaisi koulussa käydä, vaikka pärjää sielä tosi hyvin.
kun lapsikin alkaa luulla, että hänessä on vikaa.
neurologian osastolla neuropsykologilla montakin kertaa, kun kerran vuodessa on 1- 2 viikkoa kestävät tutkimukset autismin ja kahitysvammman vuoksi.
apuaan parissa jutussa. en halua sotkea neuvolapsykologia mukaan, koska niin usein kuulee sitä, että jos lapsella ei ollut ongelmaa ennen psykologia niin taatusti on sen jälkeen. Hänestä tulee silmätikku ja omituinen lapsi jne :(
on adhd, joten menimme sitten neuvolapsykologin juttusille jatkoselvityksiä varten. No, eipä ollut adhd, oli vaan erittäin älykäs pieni 4-vuotias, joka suoritui neuvolapsykologin antamista tehtävistä 7-vuotiaan tasoisesti. Ehkä lapsi siis oli älykkäämpi kuin tarhan tädit ja se kävi yli heidän ymmärryksensä?
käytettiin lastenpsykologilla ja änkytys jäi sille reissulle.
viivästyneen puheenkehityksen takia ja puheterapeutti kiinnitti huomiota pojan tavattomaan vilkkauteen. Käytiin melkoinen määrä tutkimuksia, myös neuvolapsykologilla.