Hoitotädin kysymys, hoidossa 4v poika
joka liikkuvainen ja touhukas pihalla. Laitoin reissuvihossa viestiä kotiin(kaikille hoitolapsille) että nyt ilmat viilenevät ja olemme paljon ulkona, riittävästi vaatetta pihalle. Pojalla tänään mukana pitkähihainen t-paita, ja kalsarit, ulkovaatteena reiman ohut haalari, sormikkaat ja pipo+tennarit. Ei kaulahuivia, ei paksumpia kenkiä , eikä mitään välivaatekertaa. Tiedän että reima pitää tuulta, mutta istuimme puistossa hiekkalaatikolla yms.
Annanko pojan olla vaatteissaan, vaiko onko minulla velvollisuus laittaa pojalle lisää(omien lapsieni vaatteita)vaatetta? mainitsin tänään äidille vaatetuksesta, sanoi voi voi poikahan aina juoksee pihalla..oli vastaus. Pihalta tultua pojan jalat ihan kylmät+kädet.
Kommentit (10)
eli kyllä minusta pph:kin vois olla vaikka joku kirpparilta hommattu varavaateläjä
Nimenomaan pitää laittaa jo alle lisää. Toppahaalarikelihän nyt jo on..Jos ei äiti tajua, niin onneksi hoitaja välittää. Sinuna laittaisin kyllä.
Eikä varsinkaan omien lastensa vaatteita laittaa vieraitten päälle.
eikä hoitokassista löydy.
Sinuna laittaisin jotain haalarin alle.
teiltä omien lapsienne vaatteita tai muita varavaatteita. Pyydä äitiä kuitenkin heti tumaan toiset kengät varalle, vaikka kumpparit ja villasukta tms.
varavaatteina ja jos jollain on liian vähän päällä, laittaa tietty lisää ettei tule kylmä.
Tietää monelta lapset haetaan niin joskus käy ottamassa vaatteet pois välistä ettei kulkeudu lapsen kotiin,mutta usein ne myös menevät sinne ja aamulla perhe palauttaa ne ovat yleensä tajunneet ottaa itse lisää vaatetta
että poika oli kylmissään ja tarvisi kyllä vaatetta enemmän.
Jos ei auta, niin hommaa varavaatteita ja laita joku vaatekerta väliin. Onko lapsilla kumpparit sun luona? Laita ne & villasukat tai pyydä talvikumpparit.
että poika oli kylmissään ja tarvisi kyllä vaatetta enemmän.
Jos ei auta, niin hommaa varavaatteita ja laita joku vaatekerta väliin. Onko lapsilla kumpparit sun luona? Laita ne & villasukat tai pyydä talvikumpparit.
Kulukorvauksillako pph varavaatteet hommaa?
että pyysi tiedotteessa vanhemmilta, jos voivat tuoda vanhoja vaatteita, kumppareita ym. jos liikenee ja saivat paljon. Pph voi varmasti kirjoittaa sinne reissuvihkoon, että jos on ylimääräisiä pieneksi jääneitä vaatteita ja kumppareita varavaatteeksi, niin otan mielellään vastaan. Sitten saa pikku varavaatevaraston. Paljonhan ei tarvita, jos on muutama hoitolapsi.
Tällä ap-pph:llahan oli jotain omien lasten vaatteitakin. Kirpparilta voi myös ostaa edullisesti jonkun vaatteen tähän, esim. villahaalarit tai damaskit & villatakin parissa koossa riippuu lasten iästä. itse oon löytänyt ihan eurolla tai 2 noita.
9
tapauksissa? Miksi kysyt täällä?