Aitolehti perinteinen ensiodottaja-vouhkaaja!
Julistaa oikein lehdissä kuinka vauva ei vaikuta mitenkään elämään, vaan kaikki jatkuu niin kuin ennenkin. Nyt raskausaikana ainakin tämä asenne. Vauva kait sopeutuu heidän elämäänsä ja itse ei tarvitse tehdä mitään uhrauksia?
Pari vuotta eteenpäin niin eiköhän siperia ole opettanut jotain..? :) Veikkaan ettei Martinan pinna ihan kestä uutta pomoa perheessä, joten päivähoito kutsuu aika pian.
Kommentit (4)
Tuollaiset tiedetään, olen saanut ensimmäisestä raskaudesta asti kuunnella "viisauden ja kokeneiden" äitien "odotahan vaan loppuraskautta/vauvan syntymää/koliikkia/kävelemään opettelua/uhmaikää/päivähoitorumaa jne jne"
Vieläkin odotan että koska se helvetti alkaa ja oma elämä loppuu.
Saimi Nousiainen vouhkas ennen ekaa lastaan. Toisen jälkeen oli vähän eri puheet...
Ja Saimihan lähinnä painotti että aikaa käyttää korkkareita edelleenkin eikä meinaa lihoa, ja tietääkseni on lupauksensa pitänyt :)
Elämä on onnellista vaikka "vauvoja" on jo kaksi. Saman verran painan kuin ennen lapsia, samat harrastukset, hyvä parisuhde ja sama työ. Ja lapsemme ei todellakaan ole pomoja meidän perheessä, voi lapsiraukkoja joiden vanhemmat ovat näin hukassa!
Suurin elämänmuutos on ollut rakkauden lisääntyminen!