G: Paljonko painosi on noussut/nousi 14:een raskausviikkoon mennessä?
Kommentit (23)
Toisessa 4kg.
Kolmannessa 1kg.
Lähtöpaino ollut aina sama. Olen hoikka.
Nyt rv 24 ja painoa tullut (kolmas raskaus siis edelleen meneillään) tähän mennessä 6kg.
esikoista odottaessa viikolla 15 oli -2,5kg
ja kuopusta odottaessa viikolla 16 oli -5kg
ja kertaakaan en ole oksentanut kummankaan raskauden aikana.
Tokassa nousi 100 grammaa, kun napostelu auttoi pahoinvointiin edes vähän... Mutta myös tokassa raskaudessa pahoinvointi piti hyvin huolen siitä, että kiloja ei tullut.
minullakin 2 kiloa. Nyt tokassa oli noussut 800 g tuohon mennessä. Tosin nyt olen viikolla 21 ja paino on noussut jo kolme kiloa alkuperäisestä.
n. -2 kg. Pahoinvoinnin takia ruoka ei oikein maistunut. Olen normaalipainoinen (BMI 23).
Pahoinvointi tosin on aiheuttanut napostelua, mutta kun ei pysty syömään aamulla eikä iltapäivän jälkeen oikein mitään, niin eipä se nousekaan. Olen normaalipainoinen. Ekasta raskaudesta, lapsi nyt 10kk, jäi 3kg - argghh, joten ei tarvis niin hirveesti noustakaan.
rv14 en tiedä vielä mutta nyt menossa rv12+4 ja paino on -300g siihen mitä ekassa neuvolassa punnittiin. Oksentelua ei ole ollut, alkuun kuvottava olo vähän kevensi ruokavaliota, viimeiset viikot olen kyllä syönyt ihan normaalisti.
Mutta siis, ihmettelen näin isoja painonnousuja mitä tässä on kerrottu. Mistä sitä painoa noin alkuvaiheessa kertyy, tai siis miksi?
takia joutunut syömään enemmän kuin tavallisesti! Raivostuttavaa...!!
Ap
Mutta siis, ihmettelen näin isoja painonnousuja mitä tässä on kerrottu. Mistä sitä painoa noin alkuvaiheessa kertyy, tai siis miksi?
Mutta siis, ihmettelen näin isoja painonnousuja mitä tässä on kerrottu. Mistä sitä painoa noin alkuvaiheessa kertyy, tai siis miksi?
Kas siinäpä asiallinen vastaus. Oikeasti kiinnostaa että miten se asia eri ihmisillä menee, mistä riippuu ja roikkuu? Miksi esim. pahoinvoinnin takia pitää syödä enemmän, eikö riitä että syö useammin ja pienempiä määriä/kevyempää?
Painoa nostavat myös veren määrän kasvaminen (siksi hb:kin tippuu), kasvava rasvakudos ja rintarauhasten kasvu jne.
Osalla esim. rintakudos rupeaa kasvamaan jo heti alkuraskaudesta niin että ensimmäisen kolmanneksen lopussa rinnat ovat kasvaneet kuppikoolla ylöspäin. Toisilla (kuten minulla) rinnat eivät taas kasva pätkääkään raskausaikana. Joillain siitä välistä.
Jo alusta voi myös esiintyä turvotusta - ikävä vaiva mutta todellinen joillekin.
..asiallisesta vastauksesta :).
Painoa nostavat myös veren määrän kasvaminen (siksi hb:kin tippuu), kasvava rasvakudos ja rintarauhasten kasvu jne. Osalla esim. rintakudos rupeaa kasvamaan jo heti alkuraskaudesta niin että ensimmäisen kolmanneksen lopussa rinnat ovat kasvaneet kuppikoolla ylöspäin. Toisilla (kuten minulla) rinnat eivät taas kasva pätkääkään raskausaikana. Joillain siitä välistä. Jo alusta voi myös esiintyä turvotusta - ikävä vaiva mutta todellinen joillekin.
ja osa naisista ei voi tai ei halua juurikaan liikkua raskausaikana.
Ja osa ihan vaan syö kahden edestä.
Lähtöpaino 52kg..kokonaisuudessaan tuli 13kg.
olus että pahoinvoinnin vuoksi aktiivisuuteni on romahtanut.
Mulla on just nyt rv 14 ja paino noussut n 2,5 kg.
takia joutunut syömään enemmän kuin tavallisesti! Raivostuttavaa...!! Ap
Tavallisesti en syö esim. aamupalaa, nyt syön jopa kolme kertaa ennen lounasta (kotona leipää ja maitoa, ehkä jogurttiakin), töissä pari kertaa pikapuuroa. Lounaaksi ei enää riitä salaattilounas, vaan pitää olla ns. kunnon lounas tai salaatin lisäksi jotain "kunnollista". Iltapäivällä vielä pitää syödä jotain välipalaa (puuroa tavallisesti tai leipää), kotona iltakuudelta jotain leipää, kunnon ruokaa tms.
Eli mulla tiheemmin syöminen ei yksin riitä, ja tiiheemmin syöminenkin tarkoittaa loppupelissä tavalliseen tilaan verrattuna enemmän syömistä yhteensä per päivä!
Ap
Mikä sitä vielä tuossa vaiheessa olisi nostanut?