Kokemuksia Nizza - Biarritz - Juan-Les-Pins?
Kommentit (17)
Julkinen liikenne on HALPAA, samoin ruoka ja juoma kaupasta tai vaikkapa leipomosta ostettuna (leipomoista saa mm. ihania täytettyjä patonkeja halvalla). Ravintolaruoka ehkä Suomen hintatasoa.
Me olimme juuri kesällä Nizzassa (vanhemmat ja lapset 4 v. ja 6 v.). Mahtava reissu, Nizzassa ja lähiympäristössä on paljon nähtävää, kävimme mm. Monacossa.
Siellä voisi helposti viettää kuukauden pari.
Nizza on ihana mutta kallis paikka itse menisin lähikaupunkeihin... Junalla tai autolla pääsee helposti liikkumaan. Tosin tähän aikaan vuodesta en lähtisi, ehkä huhti-toukokuu paras aika.
Ja asuivat siellä kun lapsi oli pieni. Olen käynyt sekä Nizzassa ja Juan-Les-Pin'ssä (sori en tiedä miten se taipuu...) ja ehdottomasi Pins.
Pinsistä pääse kaikkialle nopeasti junalla. Ja se on jotenkin hanskattavissa. Lyhyt matka Antibesiin.
ruoka halvempaa kuin Suomessa!
Esim meitä oli 7 henkeä (1 lapsi) ja söimme joka ilta 2-3 ruokalajia + viinit + limppari nuorimmalle hyvissä ravintoloissa ja aina oli lasku alle 200€!!
Sillä olisi saanut Suomessa vain 30 euron pippuripihvit ilman juomia tms jossain rossossa ... huoh.
Isomman lapsen kanssa käy Antibeskin kun oletuksena on että hän jaksaa jo kävelläkin hitusen. Antibesissä on aika pieni yleinen rnasta, Juan-les-pinssissä enemmän rantamahdollisuuksia.
Lähijunalla matkustaminen on tosi halpaa aina Monacoon saakka. Oliskohan se ollut pari europa per nokka ....
Välttäkää heinäkuun loppua ja elokuuta - aivan liikaa ihmisiä! Ja paikalliset alkavat jo hyytymään turisteihin ja palvelu heikkenee.
Akvaario oli kallis mutta oli se sen arvoista kerran elämässä isommallekin ihmiselle.Ei tappajavalaita ja delfiineja temppuineen niin usein näe.
Ympäristössä on myös paljon kivoja pikkukyliä retkikohteiksi. Ja useita pieniä museoita joista lapsikin jaksaa nauttia.
Olen ollut Nizzassa ja lähtisin heti kohta uudelleen:) Jokaisesta mainitsemistasi paikoista on lyhyt matka jonnekin muualle - esim. Nizzasta voi tehdä visiitin Monacoon jne. Kaunista seutua, paljon nähtävää jne.
Hyvää matkaa:)
Esim juuri Juan-Les-Pinsistä lyhyet matkat Nizzaan, Monacoon, Cannesiin jne.
Antibes oli ihan jees ja Juan-les-Pins oli kaunis.
on ehdottomasti Juan-les-Pinsissa. Ihana hiekkaranta!
Jälkimmäisessä 5v ja 7v lasten kanssa. Ihania paikkoja molemmat! Biarritzissa pääsee uimaan Atlantin korkeissa aalloissa. Molemmissa voi vuokrata auton ja kierrellä alueella.
itse menisin lähikaupunkeihin... Junalla tai autolla pääsee helposti liikkumaan. Tosin tähän aikaan vuodesta en lähtisi, ehkä huhti-toukokuu paras aika.
Mikä pöllö täällä on käynyt alapeukuttamassa? Kateusko syynä?
Nostan ketjua. Löytyiskö lisää suosituksia Antibesin suunnalta? Mitä tuliaisia hankitte kotiin viemisiksi?
Miksi otsikossa on Biarritz, sehän on aivan eri puolella Ranskaa?
Antibes on ihana, menisin enemmän kuin mielelläni. Viimeksi asuimme Juan Les Pinsissä.
Biarriz on tunnelmaltaan ehkä kivempi kuin Cote d'Azuren kohteet, ihmiset on ystävällisempiä. Sijaitsee Atlantin puolella, joten merenkäynti on joskus liian kovaa pienten lasten uida. Ranta on kyllä ihana hiekkaranta. Biarriz on pienempi kuin Nizza. Kivoja retkikohteita sillä suunnalla on esim Saint-Jean-de-Luz, jonne pääsee esim paikallisbussilla jos ei halua vuokrata autoa. Biarritzissa on aika heikosti parkkipaikkoja henkilöautoille.
Junalla voi retkeillä Espanjankin puolelle, ei ole pitkä matka.
Tosi kiva retkikohde pn pottok-villiponien asuttama vuoristoalue, siellä voi patikoida tai nousta vuorelle söpöllä antiikkijunalla (la train de la Rhune). Ne ponit on supersöpöjä.
Biarritz oli mulle pettymys, pieni ranta eikä mitään vessoja, pukukoppeja tai suihkuja. Muuten ihan ok. Oltiin naapurikylässä St-Jean-de-Luzissa mistä pidin enemmän. Ja reissattiin San Sebastianiin junalla.
Meillä oli aikoinaan talo vuokralla Juan-les-Pinsissä ja ranta on edelleen yksi lemppareistani, rannan vessakin niin puhdas että lattialta olisi voinut syödä!! Antibes ihana kaupunki vieressä ja sielläkin kauniita pikkurantoja.
Nizza, no joo. Huono ranta (ei hiekkaa) mutta muuten eniten nähtävää näistä.
Biarritzin puolelta on tuotu kotiin mm Espelette paprikajauhetta. Kaikista paikoista erilaisia makkaroita, juustoja yms ruokatarpeita
Vierailija kirjoitti:
on ehdottomasti Juan-les-Pinsissa. Ihana hiekkaranta!
Eikö siellä ole merisiilejä?
paikka Atlantin rannalla, kokemusta ei ole.
Sen sijaan olemme viettäneet ihania lomia Nizza-Juan-les-Pins alueella. Ihan Antibesin vieressä on mm aquarium ja vesipuisto (hinnakkaita) Villeneuve Loubetissa, Pinsin rannat on ihanat - rannan vessa on varmaan puhtain yleinen missä olemme käyneet:D Nizza on kaunis kaupunki josta on julkisilla reilu 30 mn matka Pinsiin. Sielläkin on kivat (pikkukivi) rannat. Mieluiten yhdistäisin nuo kaksi paikkaa koska lapsi tuskin viihtyy koko lomaa kaupungissa. Majoittuisin vaikka Antibesiin josta lyhyt matka molempiin ja kuitenkin kaupunkimainen ympäristö, kauppoja, ihania hiekkapoukamia ja upeita ravintoloita.