Miksi työkaveri vihjailee/kiusoittelee, että petän miestäni?
Vitsiksi ne jutut on kai tarkoitettu, mutta minua ärsyttää. Hän kailottaa koko työporukan kuullen näitä juttujaan, enkä ole varma, ymmärtävätkö kaikki niitä vitsiksi.
Hän on mm. sanonut, että minun miespuoliset ystäväni ovat "todella huolestuttava juttu" aviomieheni kannalta. Ja nyt viimeksi hän huuteli "niin kuka se Markku on, jonka kanssa sulla on yhteinen hotellihuone?"
Olen kyllä pistänyt samalla mitalla takaisin, mutta alkaa kyllästyttää. Tohtisikohan sitä sanoa suoraan, ettei tykkää toisen puheista? Tällaista on yllättävän vaikea ottaa puheeksi, helpompaa on vain sietää.
Kommentit (28)
siellähän voisit paljastaa kaiken tuosta juntista, muista jättää se koneellesi niin että muutkin sen näkevät työpaikallasi.
sanot hänelle suoraan, että lopettaa tuollaiset puheet. Ja sinä itse lopetat myös. Kaikki (suurin osa) ei sitä leikiksi ymmärrä ja aikaa myöten puheet menee miehesi korviin. Kerro miehellesikin millainen ihminen työpaikallasi on. Rehellisyys ennenkaikkea.
laittamalla samalla mitalla takaisin...
Sano: En hyväksy tuollaista.
Tutustu Kaarina Korhosen kirjaan Kiusaajat kuriin (WSOY).
Totta kai laitan ensin samalla mitalla takaisin. Enhän voi ensimmäisestä kerrasta tietää, mitkä tyypin aikeet ovat jatkossa.
ap
Siksi vähän ihmettelenkin näitä puheita. :(
ap
kömpelö tapansa ilmaista että olet viehättävä nainen. Saattaa olla jopa itse ihastunut sinuun, mutta todennäköisempää on, että hän aidosti luulee sinun tykkäävän tuollaisesta seksuaalissävytteisestä huumorista. Epäonnistunutta flirttiä siis.
1. Annat samanlaisella huumorilla takaisin kahta kauheammin, jos sun pokka pitää ja pystyt siihen. Onko tilanne se, että tämä työkaveri on mies? Kun hän kyselee tuollaisesta Markusta, sanot isoon ääneen, että Markku on mun rakastaja, käydään hotellissa panemassa aina kun mahdollista.
Voit myös (jos hän on mies) sanoa isoon ääneen kaikkien kuullen, että ei tavata, enää, sulla on niin pieni, että se ei riitä mua tyydyttämään. Tai että voisit sinäkin jotain vastuuta ottaa siitä, että mä sain sen klamydian sulta. Ei mulla ole ollut ketään muita. Nää hommat pitää sitten sanoa oikeesti tosi isoon ääneen esim. avokonttorissa tai ruokalassa tms.
2. Sanot hänelle suoraan, että hänen huumorinsa ei miellytä sinua ja jos tämä sanominen ei auta, aiot keskustella asiasta esimiehen kanssa. Ja jos hänelle suoraan sanoinen ei auta, keskustelet todella esimiehen kanssa asiasta, tuo on työpaikkakiusaamista.
mutta tällainen ottaa kyllä pattiin. Ensi kerralla kun tyyppi sanoo jotain, koetan kerätä rohkeuteni ja puhua hänen kanssaan asiallisesti tästä.
ap
jotkut (monet) miehet jää tuolle yläastetasolle.
Ihan Kiesi-asenteet miehellä. Hänen tarkoituksensa on tehdä koko työyhteisölle selväksi, että naisten päätehtävä on antaa, ja myös työpaikalla naisten tule olla jatkuvasti käytettävissä kosteiden päiväunien kohteena. Näin ollen naiset eivät tarvitse palkkaa eivätkä arvostusta työpaikalla, eikä heidän sanomisistaan tarvitse välittää. Tunteenomaisia hölmöjähän he vain ovat.
Varaudu siihen, että kun otat asian esiin, hän syyttää ettet ymmärrä leikkiä ja olet tiukkapipo. Siksi ei kannata jatkaa keskustelua pidempään, toteat vain että vaikka olet hänen lausumiaan kuunnellut, et niitä hyväksy ja sen takia haluat, että hän lopettaa.
No ei tietenkään vika ole aina kiusatun, mutta jos "annat samalla mitalla takaisin" niin annat sellaisen kuvan, että tuonkaltainen leikinlasku on mielestäni hauskaa. Parhaiten tuo loppuisi vakavalla keskustelulla.
"Tiedän, että yrität heittää tuollaista leikilläsi, mutta minusta noi sun jutut ovat lähinnä mauttomia, varsinkin kun vanha "vitsi" tuntuu toistuvan viikosta toiseen. Voisitko lopettaa tuollaiset puheet?"
Heleppo homma, kaksi vaihtoehtoa:
Miestä ns. panettaa ja tuo esiin pettämistä tässä muodossa, kokeilee suhtautumista seksuaaliseen kanssakäymiseen yms. En lähtisi nokittelemaan, koska harvoin naisella riittää vittuilupokka pidemmälle kuin miehellä (moni mies on armeijan käynyt...)
Mies on petollinen ja käsittelee petollisuutta projisoimalla sen sinuun, sopiva kohde työpaikalta. Etsii lauman reaktioita ymmärtääkseen paremmin omaa mahdollista kohtaloaan.
Sovinistista pilailua naisten kustannuksella, jolla on todellakin varmasti selvä motiivi ja tarkoitus. Ehkäpä mies onkin fiksu, ja juuri siksi osaa käyttää niin ovelasti tällaista keinoa ilman, että sen paremmin sinä tai muutkaan ymmärtävät tarkoitusta. Sen sijaan lopputulos on se, että sinut nähdään mahdollisena petturimaisena naisihmisenä, eikä suinkaan ensisijaisesti pätevänä työntekijänä.
Mulla oli työpaikalla pienoinen suhde erään miehen kanssa ja mies aina kahden kesken vieläkin kiusaa kaikista työmatkoista yms. Samoin saattaa kysyä loman jälkeen, että olinko ihmisiksi ja hymyillä kaksimielisesti päälle. En mä ota sitä loukkaavana vaan sellaisena lievänä mustasukkaisuutena, koska meillä ei olosuhteiden (kumpikin naimisissa) takia oikein ole mahdollisuutta. Onhan siinä sovinismia mukana, mutta enemmän otan sen sellaisena, että asia vaivaa häntä.
Jokin sinussa vaivaa häntä, mutta mun mielestä sun ei tarvitse sillä päätäsi vaivata. Jokin valtataistelu kukaties? Työkaverisi haluaa nakertaa uskottavuuttasi, auktoriteettiasi ja asemaasi työpaikalla. Sano hänelle suoraan, että lopettaa. Tuo ON kiusaamista ja seksuaalista häirintää. Jos alat ladata hänelle takaisin "samalla mitalla" tai "rankemmin", joudut käyttämään kuittailuusi kohtuuttoman määrään energiaa (ja siihen mies ehkä pyrkiikin), joka on pois muista, tärkeämmistä asioista työpaikalla.
Mulla oli työpaikalla pienoinen suhde erään miehen kanssa ja mies aina kahden kesken vieläkin kiusaa kaikista työmatkoista yms. Samoin saattaa kysyä loman jälkeen, että olinko ihmisiksi ja hymyillä kaksimielisesti päälle. En mä ota sitä loukkaavana vaan sellaisena lievänä mustasukkaisuutena, koska meillä ei olosuhteiden (kumpikin naimisissa) takia oikein ole mahdollisuutta. Onhan siinä sovinismia mukana, mutta enemmän otan sen sellaisena, että asia vaivaa häntä.
Sun ex-suhteesi (huom, teillä oli yhteinen historia) tuskin huuteli koko työpaikan kuullen näitä "oletkos taas käynyt panemassa sitä Markkua" -juttujaan.
juttusille ja lopettaa se. Itse työskentelen miesvaltaisella alalla ja työpaikoissani on aina ollut enemmistö miehiä. Jos joku rupeaa sinulle ns vittuilemaan, se kannattaa lopettaa alkuunsa, mukaan nokittelemaan ei kannata lähteä sillä kuten tuo mies tuolla vastasi miesten vittuilu pokalle ei kyllä naiset pärjää. Nyt joko valitset haluatko jatkaa tuota, koska taatusti hän keksii jotain uusia juttuja jos tuo käy vanhaksi jutuksi. Tai teet lopun ja saat hieman niuhon maineen.
Itse olen samantien tehnyt lopun jos joku yrittää kettuilla, tiukkalinja, toki organisaatiossa on nuoria poikia niin olen siellä saanut kunnioitusta sillä että samantien laitan luun kurkkuun enkä anna kenenkään hyppiä silmille, vaikkakin joskun voisi olla ihan aihetta! :D
Eli rohkeutta vain pellin!
Heleppo homma, kaksi vaihtoehtoa:
Miestä ns. panettaa ja tuo esiin pettämistä tässä muodossa, kokeilee suhtautumista seksuaaliseen kanssakäymiseen yms. En lähtisi nokittelemaan, koska harvoin naisella riittää vittuilupokka pidemmälle kuin miehellä (moni mies on armeijan käynyt...)
Säälittävä runkku. Sanot sille että sen on turha vaivata päätään sun asioilla.
vastata tuohon jäätävällä hiljaisuudella, ihan vain näyttääkseni mikä idiootti tuo työkaverisi on. Saattaisin myös ottaa asian esille esimieheni kanssa tyyliin mitä mieltä hän on seuraavanlaisesta käyttäytymisestä, ei tarvitse edes mainita mitään nimiä. Tällä tavalla saisit ainakin tietoa siitä mikä saattaisi olla oikea tapa hoitaa asia ihan virallisesti, mikä taho on paras asiasi käsittelemään. Itse olisin esimiehenä erittäin närkästynyt jos tällaista huutelua esiintyisi esim asiakkaiden/yhteistyötahojen kuullen.