Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
PPH:t!!
02.09.2009 |
Kuvittele, että sinun ryhmäsi koostuisi pelkästään yhden perheen lapsista. Jos saisit valita, hoidatko heitä omassa kodissasi vai lasten kotona (ns. kolmiperhepäivähoito), niin kumpi olisi sinulle mieluisampi vaihtoehto ja MIKSI?!
Kommentit (3)
Mä tykkään tehdä töitä kotonani, on rennompaa jne. Mun nuorin lapsi on ekaluokkalainen, ja hänestäkin on kivaa, kun äiti on kotona. Koti on mulle luonteva työpaikka, ja täällä on hoitolapsetkin hyvin viihtyneet.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Olen ollut kolmiperhepäivähoitajana joten tiedän mitä se on.
Omassa kodissa homma vapaampaa.
Alue: Aihe vapaa
mutta olen joskus ihan tosissaan miettinyt sellaiseksi ryhtymistä. Haluaisin lapset varmaan omaan kotiini, koska siellä olisi helpompi työskennellä (omassa kodissa on jotenkin rennompaa). Toisaalta oma koti ei sotkeentuisi/kuluisi jos menisi lasten kotiin. Tietenkin asiaan vaikuttaisi myös, että hankkiiko perhe ruoat valmiiksi jääkaappiin, silloin ei tarvitsisi omalla vapaa-ajalla käydä kaupassa. Ja miten tämä näkyisi palkassa.
Jos lapset tuotaisiin mun luo, ei työmatkoihin menisi ylimääräistä aikaa. Ja sitten on tietenkin otettava huomioon omat lapset, kiva että joku kotona kun tulevat esim. koulusta.
Tällaisi ajatuksia mulle tuli mieleen.