Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko teidän lapsellanne turvonnut imusolmuketta kaulalla?

Vierailija
01.09.2009 |

Olen huolissani tyttäreni 3½v kaulalla, oikealla sivulla, keskellä kaulaa olevasta patista. Se on n. 1cm halkaisijaltaan ja ns. liikkuva. Muita patteja en ole löytänyt. Enkä kyllä oikein uskaltanut tutkiakaan. Tuo patti on ollut tuossa melkein vuoden. Näytin sitä n. ½ vuotta sitten neuvolan th:lle mutta hän ei ollu huolissaan. Onko teillä muilla vastaavia patteja löytynyt? Onko niitä tutkittu? Pahinta tietysti pelkään... Varasin kyllä jo huomiselle lääkäriajan mutta kommentteja teiltä kuitenkin kyselen.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
01.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Keskimmäisellä "pysyviä" solmukkeita muutama. Ei ole kummemmin tutkittu ikinä..

Vierailija
2/4 |
01.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt 5-vuotiaallani on ollut koko ikänsä niitä, joskun molemmilla, joskus toisella puolella. Suurenevat nuha/yskä/kuumeaikoina ihan järkyttäviksi pateiksi.

Sain n.puolen vuoden välein paniikkikohtauksia pattien takia ja varasin aikoja lääkäreille, mutta YKSIKÄÄN ei halunnut lähettää pattikaulaistani tarkempaan tutkimukseen, ultraan tai muutenkaan ollut kiinnostunut, ja nyt olen lakannut huolehtimasta.

Ilmeisesti joillain lapsilla on vaan taipumus näihin turvonneisiin imusolmukkeisiin ja joillain ne ns. koteloituvat, kuten omallani ja varmaankin myös sinun lapsellasi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
01.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

On ollut vähän rankkaa oman terveyden kanssa viime aikoina. Pitänyt pelätä sitä pahinta ihan oikeasti. Mutta onneksi on käynyt hyvin.



Hermot ovat vielä aika riekaileina ja päätin siksi varata tuon ajan, että se patti ei enää minua raastaisi. Toivotaan että meilläkään ei olisi syytä huoleen. Jotenkin olen ajatellut (toivonut), että jos patti olisi ns. paha merkki, se olisi selkeästi suurentunut. ? Patti ei ole suurentunut ollenkaan paitsi just ehkä välillä, jos on flunssaa.



ap

Vierailija
4/4 |
01.09.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ennen kuin niitä tarvitsee pelätä. Molempien poikien kanssa on lääkärille tuollaisia näytetty ja kuopukselta jopa ultrattu, kun meni jo lähelle kahta senttiä. Mutta tavallinen imusolmuke se oli / on, eikä ole mitään syytä huoleen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä kahdeksan