Kumpi pääaineena järkevämpi, jos ei halua opettajaksi: viestintä vai suomen kieli?
Kiinnostus kieleen ja viestintään on valtava. Mutta kumpi loppujen lopuksi työllistää (vaikkapa media-alalle) paremmin: suomen kieli vai viestintä eli VM vai FM?
Kommentit (17)
työkavereina 4 suomenkieltä pääaineena lukenutta
estä mua yrittämästä :) Joo, saattaa olla, että suomea pääaineena opiskelevalle vois olla tarvetta... Toisaalta, kun kuulee aina sitä kuinka humanistien työtilanne on akateemisista surkein. Mutta liittyiskö se sit näihin, jotka lukeneet ns. pieniä aineita? Esim. jotain erikoisia kieliä ja taideaineita...
ap
Eiks viestintää ole tosi vaikea päästä lukemaan ja luulis, että sieltä valmistuneet ois kovaakamaa?
noilla eväillä työllistyy myös tiedottajaksi. Mun ymmärtääkseni ne työllistyvät ihan ok.
Mun neuvo on, että kumpaa ikinä opiskeletkaan, niin kirjoittele opiskelijalhetiin, hankkiudu kesätöihin toimittajaksi tai tiedottajaksi ja tarjoile juttujasi freelancerina lehtiin etc.
Noilla eväillä tiedottaja-viestintätoimisto-lehden toimittajan paikka varmaan aukee. Mainosalasta en kuitenkaan teidä mitään.
Lisäksi kumpaakin ainetta saa varmasti opiskella sivuaineena, tosin Helsingin valtsikassa viestinnän opiskelu oli jotenkin rajattua, mutta jotain kiintiöpaikkaa voi varmaan hakea.
Olen töissä päivittäin ilmestyvässä sanomalehdessä. Toki toimittajat on koulutukseltaan kirjavaa joukkoa, on Tampereen toimittajakoulutuksen lisäksi paljon eri aloilta, kansainvälistä politiikkaa lukeneita, historiaa, valtio-oppia, teologiaa jopa metsänhoitaja.
että ehdottomasti VIESTINTÄ! Suomen kielen opiskelulla ei ole mitään tekmistä viestintäalan kanssa ja kurssivalikoimasta (kaikkea murretutkimuksesta keskustelunanalyysiin) on vaikea äkkiseltään keksiä yhtäkään medialalla hyödyllistä kokonaisuutta. Jos kolmosen työyhteisössä on monta suomen kieltä lukenutta, se lienee ihan sattumaa. Suomen kieltä lukeneet työllistyvät eniten opettajiksi, tutkijoiksi ja toisinaan esim. tiedottajiksi. Hyvin vähän toimittajiksi.
tietoa miten suomen kieltä lukeneet sitten sijoittuvat muualle kuin media-alalle ja opettajiksi... Esim. konsulteiksi tai tutkijoiksi.
Mun tietämäni mukaan kukaan mun työkavereista ei ole pääaineenaan opiskellut viestintää Helsingissä, kyllä Tampere tuottaa toimittajat. ja mun työpaikka siis helsingissä, sanomalehti.
muu koulutus on kovaa kamaa, eli lisäksi opiskele reilusti jotain ihan muuta. Ystäväni on sanomalehdessä toimittajana, ja on sitä mieltä, ettei siellä kukaan kaipaa viestinnän opintoja, mutta tarvitaan ihmisiä, jotka ymmärtävät itse asioita, valtiotieteitä, politiikkaa, luonnontieteitä ym. Samoin yksi vanha tuttu, joka on tv-uutisissa töissä, on opiskellut poliittista historiaa.
lainkaan toimittajantyöhön, paitsi jotkin valinnaiset kurssit. Mutta yllättävän moni opiskelukavereistani kuitenkin päätyi toimittajiksi.
Ainakin suomen opiskelu on kivaa!
joku muu valtsikan aine on varmasti ihan hyvä yhdistelmä.
Kaikki opiskelukaverini ovat työllistyneet erittäin hyvin. Heidän joukostaan löytyy
- tiedottajia
- viestintäpäälliköitä, -koordinaattoreita tai viestinnän suunnittelijoita
- toimittajia, toimitussihteereitä ja toimituspäälliköitä niin aikakauslehdissä kuin esim. ylessä
- viestintäkonsultteja
- copywriter
Itse olen ollut töissä niin viestintä- kuin mainostoimistossakin sekä viestintätehtävissä keskisuuressa firmassa.
opiskele jotain muuta pääaineeksesi ja sitten tiedotusoppia tai journalistiikkaa sivuaineeksesi. Ei viestintää, vaan siis journalistiikkaa. Sitä opetetaan ainakin Tampereen, Jyväskylän ja Turun yliopistoissa.
Pääaineeksi voit valita jotain, joka kiinnostaa sinua ja jonka aihealueen tuntemuksesta on toimittajalle hyötyä. Suomen kielen opettajiakin ON toimittajina, ei kielentuntemus totisesti hukkaan mene - mutta pääaineena voi hyvin olla vaikkapa kansantalous, valtio-oppi, kv-politiikka, historia...
Ja sitten haet heti kesätöihin lehtiin, paikallisradioihin, aluetelevisioihin. Aloittaa kannattaa rupaisista paikallislehdistä, ei ekaa kesätyötä välttämättä saa Hesarista tai Yleltä.
Ja pikkupajassa oppii usein enemmänkin, kun saa tehdä monenlaisia juttuja, ei pelkästään jotain poliisisoittokierrosta.
Mutta tässä ketjussa on jo sanottukin aiheellinen varoituksen sana. Internet syö media-alan tulosta pahasti ja työtä voi olla tulevaisuudessa vaikea saada. Eikä palkkatasokaan ole huikea - itse olen ollut toimittaja jo 20 vuotta, nyt tv-uutisten toimittajana ja esimiestehtävissä ja silti liksa on vuorotyöstä vain hiukan päälle neljä tonnia.
no miten nyt on, kannattaako valita viestintäalan opinnot vai suomen kieli?
No eipä siinä ole vaihtoehtoja: joko opettajaksi tai kortistoon, funtsipa sitä ensteeks!
Vierailija kirjoitti:
No eipä siinä ole vaihtoehtoja: joko opettajaksi tai kortistoon, funtsipa sitä ensteeks!
ei suomen kielen opiskelijoista tule automaattisesti opettajia. funtsi ite.
kaikilla aloilla on suuntana kortisto, funtsimisiin vaan!
mutta media-ala on niiiiin kilpailtu ala, että kannattaa alusta asti miettiä rinnalle jotakin muutakin.