Toimeentulotuesta
Onko kellään kokemuksia, että lapsiperhe jossa toinen vanhemmista on opiskelija ois hakenut toimeentulotukea, niin onko vaadittu ottamaan ensin opintolainaa?
Kommentit (17)
Öö... eikö ne säännöt ole lailla säädetty? Ei kai ne "tädit" voi omia päätöksiä tehdä?
Öö... eikö ne säännöt ole lailla säädetty? Ei kai ne "tädit" voi omia päätöksiä tehdä?
eli kyllä, "sossutäti voi heltyä" ja jopa neuvoa vinkkejä millä keinoilla saa suuremmat toimeentulotuet. Kyllä se tädin kiltteydestä tosiaankin saattaa riippua, nm kokemusta on :)
Itse en saa edes opintotukea kun opiskelen aikuislukiossa, mutta kiva tietää että sen jälkeen on noin etten turhaan stressaa sitä miten saan luottotiedot kuntoon.
t. toinen opiskelija ei-yh äiti
..kun luottotiedot on menneet ja itse asiassa, niin paljon kuin se elämää joiltain osin vaikeuttaakin, niin se myös helpottaa, koska saan samat rahat toimeentulona ns ilmaiseksi, ilman vaadetta maksaa niitä koskaan takaisin... :) Terkuin opiskeleva yh-pummi... :P
Opintolaina lasketaan teille tuloksi joka tapauksessa, ei sitä voida pakottaa ottamaan mutta se lasketaan mukaan kuitenkin.
sanoa, että kyllä minä mieluummin nostaisin opintolainaa kun saisin toimeentulotukea. Mutta joo, ihan sama koska tuloiksi se lasketaan nostetaan sitä tai ei.
yleensä opiskelija ei ole oikeutettu toimeentukeen, koska lainaosuus nostaa kk-tuloja 300€
miks mulle sanottiin pankissa, että en saa opintolainaa. Olen siis aikuisopiskelija ja opiskelen täysipäiväisesti. Eikö aikuisopiskelijoille siis anneta opintolainaa??
vaaditaan yleensä otettavaksi, tai tosiaan lasketaan tuloiksi vaikka ei ottaisikaan. Poikkeuksena on jos opiskelija on ollut lastensuojelunasiakas ja kuuluu vielä jälkihuollon piiriin. Sillon ei tarvii opintolainaa ottaa!
kysyitkö asiaa sieltä pankista, seiska?
vitoselle oli toi äskeinen, sorry ;)
Kiinnostuksesta kyselen?
vaaditaan yleensä otettavaksi, tai tosiaan lasketaan tuloiksi vaikka ei ottaisikaan. Poikkeuksena on jos opiskelija on ollut lastensuojelunasiakas ja kuuluu vielä jälkihuollon piiriin. Sillon ei tarvii opintolainaa ottaa!
jälkihuollossa olevat saavat enemmän harkinnanvaraista toimeentulotukea muutenkin, koska heidän katsotaan tarvitsevan lisätukea "normaalielämään" siirtymisessä.
Sitten ynnäilet perheenne tulot ja katsot, jääkö ne toimeentulotukirajan alle. Opintolainaa ei ole pkko nostaa, mutta se katsotaan kuitenkin tuloksi, eli perheenne todellisten tulojen päälle lisäät vielä sen 300 euroa kuussa. Jos tulonne tämän hypoteettisen opintolainan kera jäävät alle toimeentulotukirajan, saatte toimeentuloa.
Kyse on ihan puhtaasti matematiikasta.
Laskurin mukaan meille pitäis jonkun verran tukea opintolainasta huolimatta tulla, kun itse oon lasten kans kotona. Eli kaikkien köyhyysrajojen alla eletään. Lainaa ei kuitenkaan haluta ottaa syömiseen. Pihistellään mieluummin. Nyt vaan ollaan muuttamassa hiukan isompaan asuntoon (homeen takia), niin satanenkin kuussa ois iso apu.
ap
silloin aikoinaan edellytyksenä opintolainan ottaminen. Sekä minulla silloin kun asuin yksin sekä silloin kun asuttiin miehen kanssa yhdessä ja oli lapsia. Pitipä olla vielä tositteet siitä, että kaikki lainaerät on nostettu. Jostain sitä rahaa oli kuitenkin saatava kun kuukauden tulot eivät riittäneet edes vuokraan. Ja opintolainahan on halvin laina.
Kai muistatte sitten, että opintolainan otettuaan on pienituloisena mahdollisuus saada Kelalta korkotukiavustusta opintolainan korkoihin?
..kun luottotiedot on menneet ja itse asiassa, niin paljon kuin se elämää joiltain osin vaikeuttaakin, niin se myös helpottaa, koska saan samat rahat toimeentulona ns ilmaiseksi, ilman vaadetta maksaa niitä koskaan takaisin... :) Terkuin opiskeleva yh-pummi... :P
jos on pakko ottaa. Mies kyllä nuorempana ottanut lainaa ja maksanut pois, mut se ei taida enää vaikuttaa. Oli niin helpottunut kun pääsi veloista eroon. Pitäis vaan olla työttömänä eikä yrittääkään mitään, niin paljon paremmin yhteiskunta tukis. Mieluiten vielä alkoholi tai huumeongelma. Mut kun mies oikeesti haluis päästä töihin joihin hänellä on lahjoja. Eikä tunnu ns.liukuhihna hommiakaan pahemmin olevan tarjolla.
No ehkä sitä vois kuitenkin yrittää, jos sossutäti heltyis...
ap