Nimen valinnasta
Onko sinulle ollut merkitystä sillä, onko joku lapsen nimistä suvussa esiintyvä nimi? Vai peräti kaikki? Vai oletko valinnut vain omasta mielestäsi kauniin nimen jolla ei ole mitään yhteyttä lapsen sukuun?
Niin ja saa kertoa sen nimenkin toki ;-)
Kommentit (6)
-en suvun nimiä
-en toisiinsa rimmaavia nimiä
-en samalla kirjaimella alkavia nimiä
Jokainen lapsi saa yksilöllisen kauniin nimen.
toisiin ja kolmansiin nimiin on haetu ideoita suvun nimistä. kutsumanimet ovat lapsen näköiset, ei välttämättä se kaunein, vaav sopivin juuri hänelle.
Tytöillä ihan vaan mielestämme kivat, helpot ja suomalaiset nimet. Kaikki lasten nimet alkaa erillä kirjaimella eivätkä sen kummemmin rimmaa, mutta ovat siis samantyylisiä nimiä kuitenkin. Viidennelle pitäisi nyt keksiä nimi, pojalle jo olisi, mutta taitaa tämäkin olla tyttö:)
Olenkin tutkinut sukujemme "nimilistat" läpi lähes 8 polvea taakse päin löytääkseni mieluisia vaihtoehtoja näille nuorimmille.
Silti tulevan viidennen lapsen nimi on yhä hakusessa... siis jos hän on poika.:)
Mitään nimistä ei kuitenkaan löydy suvusta (ainakaan kovin läheltä, pitkälle emme ole tutkineet).
Lapsi sai etunimekseen nimen joka on kaunis ja sopii hienosti sukunimeen. Plussaa oli se että kyseessä oli miehen mummille tietyllä tapaa tärkeä nimi.
Kaksi seuraavaa nimeä lapsi sai meille vanhemmille tärkeän paikan mukaan (ei nyt mitään Brooklyn Bronx tyylistä kuitenkaan mutta kyseessä on kyllä kaupungin nimi...kaupunki on taas saanut nimensä aikoinaan kuningattaren mukaan).
Tärkeää oli myös että nämä kaikki kolme nimeä sopivat yhteen.
ja kaikilla ihan semmoiset nimet kun ollaan haluttu, eli ei ole mitään yhteyttä sukulaisten nimiin.. =) Ei etu eikä toisissa nimissä