Windows Vista -apua!!!
Piti sammuttaa kone, ja tein sen vahingossa väärästä nappulasta eli käynnistä valikon lähellä olevasta virtanappulaa muistuttavasta painikkeesta enkä pikkunuolen kautta "sammuta" komennolla. Menikö valmiustilaan?!? Sammutin sitten väkisin koneen ja koitin uudelleen käynnistää; kone käynnistyy mutta näyttö pimeenä?
Kiitos, jos joku osaisi auttaa!!!
Kommentit (15)
on meillä tökkinyt nyt jo kahdessa koneessa vaikka suorituskykyä on. Vaihdettiin molempiin XP ja nyt toimii taas.
en muist amiten se otetaan pois päältä. Itsellä on Windows XP ja Vista on tytön koneella
Ei ole muistaakseni siis sammutusnappula? En usko, että on siis mitään koneessa vikaa, vaan valitsin väärän painalluksen. Voisiko joku vistan käyttäjä katsoa, mitä siitä tapahtuu?
ja sammutin pari kertaa uudelleen ja avasin ja toimii nyt moitteettomasti.
Näyttö oli harmaana. Outoa.
Suosittelen että otat virrat taas pois ja avaat uudelleen. Jos tulee jotain tekstejä ota käyttöohjekirja käteen ja katso mitä pitää klikata.
mun koneessa kansi pitää välillä sulkea, muuten ei herää.
Sitten käynnistin uudestaan; keskusyksikkö vaikutti normaalilta, mutta näyttö oli pimeenä. En tajua! Mies kilahtaa kun tulee kotiin..
Kokeilepas niin että virrat päälle, odottelet hetken (kone käy "nukkumaan") ja sitten painat välilyöntinäppäintä (josta sen pitäisi "herätä").
miten voit täällä kysellä jos se on tiltannu??
niin saat taas takaisin auki koneen kun vaikka painat jotain kirjainta
Mulla meni vista sekaisin sp2-päivityksestä...