Kuinka seurallisia teidän kissat on?
Mun 10v kolli on niin seurallinen et tuntuu välillä menevän jo liiallisuuksiin.
Hyvin harvoin viihtyy missään yksinään, yleensä aina vähintään samassa huoneessa kuin ihmisetkin.
Päivittäin tuntuu kyttäävän tilaisuuksia päästä syliin, välillä niinkin, että tunkee väkisin vaikka ei mahtuisi(asento huono). Välillä vois istua sohvalla kattomassa telkkaria ilman lämpötyynyä, mut ei, joku on asiasta eri mieltä... :)
Kommentit (4)
vessaan tunkevat mukaan, yöllä tulevat nukkumaan viereen ja työntävät päänsä kainaloon, iltaisin katsovat telkkaria meidän seurana...
Mä en muista yhtään kertaa että olisi halunnut olla rauhassa. Syliin tunkee koko ajan eikä välitä vaikka yrittää töniä sitä pois. Tunkee väkisin niin kauan, että pääsee. Yöllä tulee tyynylle.
Kumpikin änkeää sohvalle viereen, jos istuu koneella, niin sitten nuo änkeävät syliin tai istuvat tietsikka pöydällä, tulevat sänkyyn yöllä jne. Toinen myös tykkää sukia hiuksia.
En ole vielä tavannut noin seurallisia katteja vielä kertaakaan. Siskoni katti, joka asui mun lapsuuden kodissa ei ollut mikään seurallinen.
Ulkokolli puolestaan viihtyi ihmisetenkin seurassa (meillä oli kotona ties kuinka monta kissaa mun lapsuudessa, yksi tai kaksi kerrallaan).
Vaikka yöllä pidetään makkarin ovat suljettuina, enkä ole ikinä päästänyt kissoja yöksi sänkyyn. Niin joka hemmetin sitä ovea on raavittava ja mau`uttava . Se ärsyttää, kun öisin siihen herää ja sitten ei välttämättä saa unta enää. Ja päivällä ne haluaa jopa vessaan mukaan.