Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Millainen paikka Olari on asua?

Vierailija
12.08.2009 |

Minkälaisia ihmisiä siellä asuu?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
12.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

palveluja ainakin on paljon. Ja liikenneyhteydet hyvät. Sellanen perusespoolainen paikka. Hyvät koulut ja harrastusmahdollisuudet.

Vierailija
2/5 |
12.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Entä harrastusmahdollisuudet?



Onko jotkut alueet Olarista parempia kuin toiset asua?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
12.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuukauden siellä ja tykkäsin kovasti. Liikenneyhteydet tosiaan ainakin Helsingin suuntaan hyvät ja siinä Ruomelantien varressa oli rauhallista asua.



Päiväkoteja näytti olevan vähän joka nurkalla, niihin en tarkemmin kiinnittänyt huomiota kun poika oli kotihoidossa.



Kuntosaleja on ainakin pari ja hyvät lenkkimaastot. Ja kaikki peruspalvelut lähellä. Ja mainitaan vielä tosi kiva leikkipuisto/asukaspuisto missä oli sisätilat ja kaikki.

Vierailija
4/5 |
12.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

10 parhaan joukossa tai jotain. Taitaa olla myös englanninkielistä opetusta tarjolla, myös englanninkielistä päivähoitoa. Mäkin oon asunut Ruomelantien varressa pienkerrostaloissa. Jos ei muuta ihan kapakan viereen, niin siellä on rauhallista. Kuitinmäen keskustan alue on levottomampaa. Parempaa Olaria on varmaan Lystimäen suunta (en tiedä kuuluuko se Olariin) sekä Aamutien ympäristö, siellä on rivi- ja omakotitaloja. Olarin naisvoimistelijat ovat ihan maailmankuuluja. Kaikenlaista jumppaa voi harrastaa, hyvät lenkkeilymaastot ovat lähellä, talvella lukion vieressä kiva pulkkamäki ja luistinradat, koirapuisto. Olarin plussia on tietysti myös Ison omenan läheisyys ja Länsiväylä sekä Kehä II vieressä, joten työmatkat sujuvat moneen suuntaan. Ainoa mitä Olarissa ei ihan vieressä ole, on uimaranta, mutta Matinkylässä ja Haukilahdessa löytyy.

Vierailija
5/5 |
12.08.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olarissa on ainakin tosi paljon päiväkoteja, tosin ruuhkaista niissäkin. Paljon lapsiperheitä. Nythän siellä paljon ikäjakaumaa, koska siellä asuu aika paljon vielä niitä jotka ovat talojensa alkuperäisiä asukkaita, mutta aika paljon lapsiperheet muuttavat Olariin just hyvien palveluiden, julkisen liikenteen ja espoolaisittain kohtuullisten asuntojen hintojen vuoksi.



Me harkittiin aikanamme Olaria, mutta meillä nousi miinukseksi se, että monissa rivareissa on ihan onnettoman pieni piha. Löydettiin sitten vähän vanhemmalta alueelta Helsingin puolelta isopihainen rivari.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yksi viisi