Juoksijat, olenko ainoa, jolla omituinen "ongelma"?
Noin kolme viikkoa oon käyny juoksulenkeillä. Kunto ei ole vielä kovin hyvä, eli kovin montaa minuuttia en jaksa vielä juosta yhtä mittaa.
Oon ihmetelly ku lähes aina hieman ennen kun lopetan juoksun, alkaa koko kropan ihoa pistelemään tosi oudosti. Se loppuu heti kun lopetan juoksun ja hengitys vähän tasaantuu.
Kommentit (14)
pitää kokeilla. Ei siitä varmasti ainakaan haittaa voi olla.
ap
Se kutina on sietämätöntä. Jotenkin kun iho lämpenee niin kutittaa karmeesti, ei tartte olla edes kuuma tai hiki vielä.
Mulla ihan sama ongelma! Iho alkaa syyhyämään, enkä tiedä mistä johtuu? Rinta ja reidet pahimmat alueet.
kuuma urikartia? Mulle tuli ihan yhtäkkiä viime talvena stressin seurauksena. Kesti parisen viikkoa ja meni sitten onneksi ohi.
toi on vaan siitä että verenkierto kiertää paremmin alueilla.
Itsellä pistelee mm. reisissä ja ahterissa myös liikunnan aikana.
Nostan ketjun.
Mulla ihan samaa ongelmaa! Alkanut vasta vähän aika sitten.. Luulin että johtu housuista mutta kutisee ihan vietävästi kävellessä! Ja kun raapii ni se vaan pahenee ja alkaa poltella ja sen jälkeen kutina on vielä kamalampi!
reisissä ja takapuolessa pistelee/kutittaa aina lenkin jälkeen! Ja siis huono kunto on, lenkillä käyn erittäin epäsäännöllisesti.
Eli silloin kyllä vaan jos ei ole sukkahousut jalassa! Esim kevään eka lenkki ilman sukkahousuja on silkkaa tuskaa, koska jotenkin se iho reagoi eri tavalla, joka askeleella kutiaa aivan valtavasti. Mulla on tämä ongelma ollut kun olin hoikka (174cm/56kg) ja on nyt kun painoa en enemmän, Eli ei ylipainosta johdu, vaan jostain ihan muusta. Ihan lapsesta asti tämä on ollut.
tekisi mieli vetää housut kinttuihin ja käydä raapimaan niitä jalkoja keskellä pyörätietä.
Mulla kanssa reidet etuosasta, polven yläpuolelta pahimmat, mutta se kutina leviää.
Olit sää sitten hoikka tai plösö niin paska pintaverenkierto sulla voi silti olla! :D
8
Sinulla on huono pintaverenkierto kyseisillä alueilla, ja kyseiset alueet ovat usein myös kylmiä vaikka liikkuisitkin. ihon kylmetessä ja verenkierron lisääntyessä kyseisillä alueilla se aiheuttaa kutinaa. Kannattaa hieroa kyseisiä alueita paljon, jotta verenkierto paranisi. Myös rasvakerroksen vähentäminen liikkumalla ym. helpottaa...yleensä kutinaa esiintyy juuri alueilla joissa eniten rasvaa...takamus, reidet, vatsa, rinnat. Ja paljon vaatetta juoksulenkillekin, vaikka olisi kuinka helle, ni tuuli voi palelluttaa ihon pinnan kun verenkierto huonoa.
Kiva kuulla, että muitakin löytyy.
Mulla ei ylipainoa ole, mut tosi huono verenkierto varsinkin jaloissa ollut aina.
Ei toi "vaiva" mun lenkkeilyä kyllä estä vaik vähän inhottavaa onkin, ekoista lenkeistä jo vähentynytkin.
Niin monta kertaa oon kuullut, et juoksemiseen jää koukkuun, se taitaa olla totta!! :)
ap
Mulla on ihan samaa. Kävelystä ei tule mitään kun voisin repiä jalat ihan verille. Kutina on sietämätöntä! :/
Voisi olla vaikka tiamiinin (B1-vitamiini) puutosta, ihon kutina rasituksessa etenkin kuumassa. Tai sitten jotain ihan muuta..
Mutta ei siitä kai mitään haittaakaan ole, jos kokeilet vaikka parin viikon B-vitamiinikuuria :)