Huutonetistä
kenen tehtävä on ottaa yhteyttä kaupan sulkeuduttua, ostajan vai myyjän?
Kommentit (16)
oli kumpi osapuoli tahansa niin oma moka. Loogisempaa toki että myyjä ottaa yhteyttä. Niin toimin itse myyjänä. tosiaan täysin turhaahan se on lähetellä joitain "annatko tilinumerosi"-viestejä. Olen törmännyt myyjään jonka eka yhteydenotto oli tyyliin "laitan sulle nyt negaa kun et ole kysellyt tilinumeroa". Eihän tollasessa ole mitään järkeä. Kuitenkin käytäntö on aina ollut 10 vuoden ajan se että myyjä ottaa yhteyttä. Olen tehnyt yli 1000 kauppaa ja vain pari kertaa törmännyt ihmiseen joka ei tätä ymmärrä.
en kyllä ymmärrä, että julkaistaan sääntöjä, jotka eivät käytännöltään pidä yhtään paikkaansa. Itse ajattelen niin, että jos olen ostamassa jotakin, olen aktiivinen saadakseni etsimäni, jos Vauva-lehden palstalla myydään vaunuja, otan yhteyttä myyjään ostaakseni ne, siksi ajattelen myös niin, että jos huutaja ei ota yhteyttä hän ei ehkä haluakaan tuotetta, sen vuoksi en halunut tuputtaa tavaraa hänelle. En siis olisi katsonut pahalla, jos ostaja olisi perunut kauppansa, ja tulkitsin sen peruuntuneeksi, kun hän ei ottanut yhteyttä.
En halua pakottaa ihmistä ostamaan tavaraa, jonka ehkä epähuomiossa huusi. Negatiivinen palaute tuntuu kohtuuttomalta, kun en ole rikkonut mitään sääntöjä. Eikö se joka tavaran kovasti haluaa, ole millään lailla vastuussa olla aktiivinen, jotta voisi saada sen? Onko Huutonet joku täyden palvelun systeemi, missä huutajalla mitään aktiivista roolia? Hämmästyttävää
ostajan tulee ottaa myyjään yhteyttä..
jos maksua ei näy 14 päivän sisällä kauppa raukeaa. Eikä ole ollut ongelmia ikinä.
Ostaessani on kyllä myyjät ehtineet laittaa ensin s-postia.
enkä laita. Ei ole myyjän murhe, jos tuote jää saamatta
jos mä myyn, otan yhteyttä ostajaan heti kun kauppa on päättynyt. Pari kertaa on käynyt niin että juuri kun huuto on päättymässä, joku huutaa sen ja huuto jää ns muitten päättyneitten ilmoitusten väliin. Voi mennä pitkäkin aika ennen kuin laitan tuotteet uudelleen myyntiin ja siellä se ostetaan viesti on muitten välissä.
Eli pientä aktivisuutta olis kiva. Nyt on siitä kiva juttu, kun jää omalle sivulle ns aktiiviseksi viesti et ole antanut tästä palautetta. Silloin viimeistään tajuaa että hei, mullahan on käynyt kauppa.
mutta jos ostaja jättää kokonaan ottamatta yhteyttä ja laittaa negaa, niin ei ole kohtuullista
olen tehnyt elämäni toisen kaupan huutonetissä ja ostaja antoi minulle negatiivisen palautteen, kun ei tullut yhteyden ottoa 14 päivän sisällä. Minunkin ymmärrykseni mukaan se olisi hänen itsensä pitänyt ottaa yhteyttä.
Eihän siinä ole mitään logiikkaa. Myyjän tietysti, hänhän antaa sen tilinumeron. Niin ne kaupat sujuu sutjakammin. Monilla myyjillä on nykyään vakioviestissä jo tilinumero eli ostaja saa sen sulkeutumisilmoituksen mukana.
- Huuto.netin käyttäjä vuodesta 2001
Eihän siinä ole mitään logiikkaa. Myyjän tietysti, hänhän antaa sen tilinumeron. Niin ne kaupat sujuu sutjakammin. Monilla myyjillä on nykyään vakioviestissä jo tilinumero eli ostaja saa sen sulkeutumisilmoituksen mukana.
- Huuto.netin käyttäjä vuodesta 2001
yhteyttä! Kyllä se on MYYJÄ, joka laittaa ekan viestin, jos ehtii! Nuo "annatko tilinumerosi" viestit on TURHIA, koska myyjähän sen kuitenkin joutuu antamaan KYSYMÄTTÄ! Tietty poikkeus on nämä "EI postitusta" myyjät ja esim. huonekalu kaupat, joissa on nouto.
myynti-ilmoituksessa oli ehtona noutokauppa ja maksu noudon yhteydessä. Jotenkin mun sisäinen logikka sanoo, että ostajan olisi pitänyt ottaa yhteyttä ja sopia noutoajankohta, itselleni tuli sellainen olo, ettei hän halunutkaan tuotetta,kun ei ottanut mitään yhteyttä.
EI se nyt niiiin vaikeaa voi olla! Kysynyt vaikka, että sopiiko sulle, vaikkapa maanantaina tai torstaina, oltaisiin silloin kotona ja voisit hakea sängyn silloin.
mutta olen noviisi ja luin ohjeet ja mielestäni toimin oikein, kun jäin odottamaan yhteydenottoa, nyt kuitenkin minulle väitetään, että olen toiminut väärin ja kun annoin palautteen, sitä kutsuttiin ostajan sivuilla kostopalautteeksi.
Ja oma vikas, kun et laittanut huutajalle viestiä! Jos 99% myyjistä laittaa tilitietonsa heti kohteen sulkeutumisen jälkeen (joko meilillä tai vakioviestillä), niin ei huutaja voi arvata, että just SÄ haluat, että huutaja ottaa yhteyttä!
Pst. Laita vast edes ilmoitukseen tieto: HUUTAJA OTTAA ITSE YHTEYTTÄ ENSIN! EN laita huutajalle meiliä!