Inseminaatiosta tietävät!
Eka inssi edessä 2 viikon päästä ja mietin että soitanko sinne klinikalle vasta kun ovistesti näyttää plussaa, vai käydäänkö siellä jossain ultrassa tms. jo sitä ennen? Mulla on ollut ohut limakalvo clomien ansioista, joten jos inssihetkellä todetaan että sitä ei voida tehdä ohuen limiksen takia, niin pitääkö siitä silti maksaa? Miehen siittiöthän on jo siinä vaiheessa pesty?
Kommentit (2)
Taisi olla niin, että soitin klinikalle kun kuukautiset alkoivat. Sovittiin sitten ultra-aika tietyn ajan päähän. Ultrassa lääkäri sanoi että koska alan tekemään ovulaatiotestejä. Sitten tosiaan plussan jälkeen taas soitto klinikalle ja aika inseminaatioon. Ei siinä välissä enää tehty ultria. En sitten tiedä onko jotain eroa jos on ollut ongelmia ohuen limakalvon kanssa.
Kyllä meillä ainakin oli seurantaultra etukäteen, jottei turhan tarvitse toimenpiteeseen varautua. Ja pitää kulut maksaa, jos jotain on heditty tehdä.