Apua viherpeukut!! Laitan uusiksi kukkapenkin; siinä keväällä
tulppaaneja. Ovat todella näyttävät ja värikkäät. Mutta kevään jälkeen kukkapenkissä kuivunneet tulppaanivarret ja lehdet sekä epämääräinen kasa erilaisia rikkaruohoja :((
Mitä voisin istuttaa samaan penkkiin jotta myös kesällä ja syksyllä olisi väriloistoa. Kukkapenkki on aamuauringossa ja noin 2 neliötä.
Kiitti vinkeistä :))
Kommentit (5)
on sekaisin pyöreässä penkissä säteittäin tulppaaneja ja liljoja.
Ympyrän keskelle esikasvatan aina gladioluksia, ovat korkeampia kuin liljat ja kukkivat myöhään syksyyn. Nämä siis kivillä reunustetussa kohopenkissä. Jos laitat maan tasalla niin vaikka kuunliljaa reunustamaan penkkiä.
Muista aina leikata pois kuituneet kuvat niin tulppaaneista kuin liljoistakin niin sipulin energiaa ei kulu siementen tuottamiseen.
Tulppaanin varret jää sopivasti liljojen alle ja syksyllä voikin sitten jo leikata kuihtuneet varret alas liljoista.
Marketta = yksivuotinen, päivänkakkaraa muistuttavilla kukilla kukkiva kasvi
liljoja, markettaa, ruusuja ja jotain muuta joiden nimeä en tiedä.
Aluksi nousevat kevätkukat sipuleista, eli tulppanit & co. Sitten nousevat monivuotiset ruusut ja liljat. Lisäksi istutin nuo marketat ja perennat.