Paljonko on hyvä varata budjettiin tontin ja talopaketin (muuttovalmis)
jälkeen? Esim. liittymisiä ym.
Tonttia ei ole vielä valittu. Nyt vasta hahmotellaan.
Kommentit (10)
peruskamaa ja teette itse. Jos tuossa ei ole varastoa, niin varasto/autotallia varten sitten ainakin 20 000 Euroa lisää. Sitten vielä lisää, jos tontti ei ole helppo peltotontti.
koska ne talopaketit eivät ole oikeasti valmiita, ja hintaa tulee lisää kun mietitte vaikka takkaa ja muita materiaalien vaihtoja paremmaksi.
Ja sitten nuo perustukset, ei voi tietää etukäteen, kallioinen tontti voi tulla hyvin kalliiksi, samoin jos pohjalla on savea, joudutaan maanvaihtoja tekemään. Sen näkee sitten, kun teillä on se tontti.
Talopaketin ja tontin lisäksi:
Perustukset n. 20 000 - 30 000€
Liittymiset n. 5000€
Pihat n. 3000€
Autotalli n. 20 000€
Eli yhteensä: 58 000€
Autotalli olikin jo laskettu tuohon.
Voitko kertoa vielä että missä päin Suomea nuo hinnat oli? Millainen piha teille tuli?
iv-vastaava, kvv-vastaava, maansiirrot tontista riippuen voivat olla jopa 50000 e , tarvitaanko louhintaa, paalutusta? Luvat, verot, liittymät n.10000e. Talopaketin paremmat materiaalivalinnat ja muut muutostyöt ( esim. tontin desibelivaatimukset ikkunoiden/ovien suhteen)voivat olla useita tuhansia euroja peruspaketin lisäksi. Vesikiertoinen lattialämmitys 5000-7000 e riippuen talon koosta ja kuinka moneen kerrokseen tulee. Joissain kunnissa katselmuksset (joita useita valmistalonkin osalta) ovat maksullisia. Jos haluat takan, siihenkin saa varata 5000e-10000 e. Lisäksi kannattaa tarkistaa kuuluvatko perustukset, salaojitukset, soratäytöt ja routaeristykset valmistalon hintaan.
Oletkohan taas se sama tyyppi kuin muutama vko sitten?
Jos kyseessä on avaimet käteen -toimitus, - niissäkin on merkittäviä sisältöeroja! - hintaa tullee perustapauksessa 50 000 - 100 000 tontin hinnan ja talopaketin päälle. Huonomminkin voi käydä, ja saa mennä tosi nappiin, jos alle 50 000 selviää.
Jos joku muu paketti, ei kukaan pysty sanomaan sitä tuosta vaan. Yleensähän arvio on, että keskiverto pakettitalopaketti kattaa viidesosan kokonaiskustannuksista. Sekin vaihtelee talotehtaittain.
eli tasainen ja yllätyksetön, pieni tontti, johon laitetaan nurmikko, ei muuta. Ja itse maalaatte halvoilla maaleillanne jne.
Jotenkin alkaa vaikuttaa siltä, että joku kyselee, kunnes saa mieleisensä vastaukset - voi olla että olen väärässäkin.
..vaikka kuinka muuttovalmiin ostaisi!
Rakennusajan sähköt yms. juoksevat kulut, perustukset, vastaava mestari, muutokset tms..
tontti + talopaketti, niin se on siinä.
Eh... Ei kai tässä olisi muuten kysytty, että paljonko sitä rahaa yleensä menee jos ei tiedettäisi, että sitä tosiaan menee muuhunkin kuin tonttiin ja talopakettiin.
jos pitää räjäyttää niin siihen menee sun ylim.budjettis äkkiä. Muuten varaa noin 30 000 talopaketin ja tontin lisäks.