usklataako sikainfluenssarokotteen ottaa/jättää ottamatta
itse kuulun kahteen riskiryhmään ja voi olla että sitä tullaan tarjoamaan syksyllä, myös tyttäremme saattaa sen saada ensimmäsiten joukossa. usklataako ottaa rokotteen jota on tehty näin lyhyt aika eikä vielä ole näyttöä vaikutuksista? uskaltaako jättää ottamatta?
http://yle.fi/uutiset/terveys_ja_hyvinvointi/2009/07/suomalaisprofessor…
Kommentit (14)
rokotteen vaikkei kuulukaan riskiryhmään?
Saavatko pienet lapset automaattisesti?
Rokotetta tullaan saamaan Suomeen syyskuun aikana ja nyt näyttää siltä että epidemia on päällä Suomessa täydellä teholla 2-4 viikossa ja kestää 8 viikkoa. Ette te edes ehdi saada rokotetta vaikka haluaisitte ennen kuin epidemia on täällä jo pahimmillaan.
mutta mä en kuulukaan mihinkään riskiryhmään, mulla on hyvin varaa sairastaa pari nuhaa...
Sinuna taas ottaisin, jos on riskejä kerran, sillä noin flunssarokotteet on aina samanlaisia ja niiden sivuvaikutukset tunnetaan kyllä, (ja pahat sivuvaikutukset on poistettu joukosta) eli ei se ota, vaikkei ehkä antaisikaan.
En ole ottanut tavallistakaan influenssa-rokotusta ja hengissä ollaan.
vaikka astma olisikin. Mun mielestä raskaana ollessa on aina varminta olla ottamatta mitään lääkkeitä tai rokotteita jos ne vaan voi välttää.
En usko että mitään pahempia sivuvaikutuksia tulee, aika moni kuitenkin ehtii ottaa sen meitä ennen.
En halua pienille lapsilleni vakavaa tautia, kun se kerran on estettävissä. enkä halua pelätä että se tulee koko ajan
vaikka astma olisikin. Mun mielestä raskaana ollessa on aina varminta olla ottamatta mitään lääkkeitä tai rokotteita jos ne vaan voi välttää.
riskit ja valittava pienempi paha. Eikös vain? :)
USA:ssa rokotetaan normaalistikin raskaana olevat kausi-influenssaa vastaan.
Olen tosin raskaana ja se on yksi syy miksi aion rokotteen ottaa. Toisaalta voi olla että mut jopa "velvoitetaan" siihen, kun työskentelen terveydenhuoltoalalla.
USA:ssa rokotetaan normaalistikin raskaana olevat kausi-influenssaa vastaan.
Minä olen 4 kertaa ollut raskaana talvella, eikä koskaan ole edes tarjottu rokotetta.
Vuosituhannen vaihteen tienoilla siis näin.
"Raskaana olevien ja imettävien äitien rokottaminen
Länsimaisissa olosuhteissa raskaana olevien rokottaminen on perusteltua vain silloin, kun sairaudelle altistumisen riski on suuri, kun mahdollinen infektoituminen olisi äidille tai sikiölle erityisen haitallista ja kun rokotteesta todennäköisesti ei aiheudu haittaa.Viimeksi Suomessa rokotettiin kaikki odottavat äidit vuonna 1985 polioepidemian aikana.
Raskaana olevia rokotetaan tavallisimmin jo tapahtuneen altistumisen yhteydessä (esim. hepatiitti B), matkustettaessa suuren riskin alueille (esim. Japanin aivotulehdus, vesikauhu, hepatiitti A) tai jos odottavalla äidillä on perussairaus, jonka vuoksi hän kuuluu niihin lääketieteellisiin riskiryhmiin, joille rokotussuojaus on aiheellista esimerkiksi pneumokokkitauteja tai influenssaa vastaan. Odottava äiti tarvitsee myös tetanus- ja difteriasuojauksen tavalliseen tapaan."
Minä olen 4 kertaa ollut raskaana talvella, eikä koskaan ole edes tarjottu rokotetta.
Vuosituhannen vaihteen tienoilla siis näin.
Tarkoitin, että riskiryhmiin kuuluvat raskaana olevat rokotetaan.
Ottaako se rokote vai jättääkö ottamatta. Itse kuulun riskiryhmään, kun olen raskaana. Mitään perussairauksia minulla ei ole. Sikainfluenssa pelottaa, mutta myös tuo rokote pelottaa kun ei sitä ole ehditty testata. Ties mitä sivuvaikutuksia siitä voi tulla.. vai??