Jos voittaisit lotossa 5 miljoonaa
Kommentit (42)
Saatais isompi asunto =) Ja ehjä auto j ahuolet ja murheet pois mummilta. Kyllä se tekis onnelliseksi =)
Olen usein miettinyt mitä tekisin jos voittaisin lotossa esim. 5 miljoonaa euroa. Hauskaa tietenkin olisi, että saisi ostettua ja sisustettua ihanan talon ihanalta paikalta. Mutta siihenpä se jäisikin. Itseasiassa ajatus upouudesta talosta täynnä uusia tavaroita joihin ei ole mitään tunnesidettä tuntuu aika masentavalta. Rahalla ei myöskään saisi kivaa ja mielenkiintoista työtä, lämminta ystäväpiiriä eikä terveyttä. Jos voittaisi lotossa, niin haluaisin luultavasti salata koko jutun sukulaisilta ja ystäviltä, ettei kanssakäymiseemme tulisi turhia jännitteitä. Tietenkin voisi lahjoittaa rahat hyväntekeväisyyteen, mutta silti haluaisin olla varma, että niillä saa jotain oikeasti tärkeää aikaan. Kun olen pohtinut asiaa, niin noin iso rahamäärä vain ahdistaisi mua suunnattomasti.
saisitte käytettyä tuollaisen rahamäärän? Kun lainat ja asunnot olisi maksettu niin jäljelle jäisi vielä muutamia miljoonia. Mitä niillä sitten tekisi?
ap
ja jäljelle jäisi 4 miljoonaa, niin eläisikö sillä sitten 50vuotta (loppuelämän)?Sillä ajatuksella siis että ei kävisi enää töissä ja eläisi normaalia elämää mitä keskivertosuomalainen elää.
Olishan siinä yks huoli vähemmän. Tällä hetkellä kun elää kädestä suuhun ja ulosotossa on yli 20 000€, eikä töistä tietoa.
Voisi täyttää kaikki tarpeensa ja halunsa. Mutta varmaan jossain vaiheessa siihen tottuisi taas ja olisi uudet murheet, kuten että mitä jos menettää sen kaiken omistamansa jollain tavalla. Kateellisia tai hyötymiseen tähtääviä ihmisiä voisi olla ympärillä.
Rahalla en voisi kuitenkaan ostaa itselleni mielenterveyttä, onnellista avioliittoa ja parempaa menneisyyttä. Että se siitä onnellisuudesta.
Jos olisi neljä miljoonaa loppuelämää varten, niin jäisittekö pois töistä? Mitä sitten tekisitte? Voisihan sitä matkustaa maailman ympäri, mutta siihen menisi ehkä n. 4-5 kk. Sen jälkeen sitä varmaan istuskelisi kotona. Kaikki ystävät kävisivät normaalisti töissään ja itse vain istuskelisi av:lla päivät pitkät.. Aika valjua. Tähän mulla aina stoppaa nämä miljonääriunelmat.
Kertoisitteko asiasta sukulaisillenne? Entä ystävillenne? Miten lottovoitto vaikuttaisi teidän väleihinne?
ap
mietin sitä että joo, vois antaa rahaa kavereille ja sukulaisille, mutta missä menisi raja? Miten määrittelisi sen keille kavereille rahaa antaisi? Jos jakaisi rahaa vaikkapa sisaruksilleen, mitä sanoisi miehen sisarukset? Pitäisikö tasapuolisuuden nimissä antaa myös omille vanhemmille ja appivanhemmille? Vaikeaksi menee...
ap
voittaisin lotossa 5 miljoonaa, niin voisin kertoa ihan kaikille, ei se salaisuus olisi.
Jotkuthan vois olla vähän kiinnostuneempia sitten mun elämästä, mutta mä tiedän jo ketkä on mun ystäviä ja ketkä ei :)
Vanhemmille antaisin rahaa ja lähimmille sukulaisille, myös miehen vanhemmille jotain.
Myös antaisin rahaa eläinten hyvinvoinnin edistämiseksi.
eli otan 10 erillistä lippua, jos vaikka voittaisinkin jakaisin lähimmille sukulaisille omat laput, jolloin hekin hyötyisivät voitosta - verotta.
Talo laajennenttaisiin välittömästi, piha pistettäisiin kerralla kuntoon ja neuvoteltaisiin naapurin kanssa tontin ostosta. Lainojen jälkeen menisi rahaa lisäksi oman firman perustamiseen, elintason nostoon, veneeseen ja mökkiin. Lapsille annettaisiin omat kupongit, joilla ostettaisiin heille yksiöt ensiasunnoiksi, eläkepäivien varalle olisi hyvä saada ropoja purkin pohjalle. Lisäksi ostettaisiin koko suvun käyttöön huvila välimeren rannalta. Siinähän sitä rahaa palaisi.
saisitte käytettyä tuollaisen rahamäärän? Kun lainat ja asunnot olisi maksettu niin jäljelle jäisi vielä muutamia miljoonia. Mitä niillä sitten tekisi? ap
usein liitetään ajatus glamorööseistä ja sofistikoituneista piireistä ja vaikutusvallasta, mutta lottovoittajana sitä olisi vain tympeä nousukas. Miten sitä käyttäisi lottovoiton vaikuttamatta uusrikkaalta?
Auttaisin sukulaisiani ja rakkaita ihmisiä ja itse jäisin pois töistä.
Ajan saisin kyllä kulumaan. Seuraisin nuorimman kasvua aikuiseksi, ja sen jälkeen alkaisin reissaamaan.
Harrastaisin kaikkea kivaa, opettelisin esim. maalaamaan. Uskon että aika kuluu, en epäile sitä hetkeäkään.
No unelma elää...varmaan loppuelämän.
Meillä yhteensä 3 sisarusta sekä kummankin vanhemmat, joten 5 kuponkia menis jakoon ja 5 jäis itelle :)
Ja tekemistä keksitään kyllä! Suoritettais esim. lentolupakirjat ja harrastettais kaikkea ihanaa, matkusteltais, valmistettais hyvää ruokaa, tehtäis itse käsillämme huonekalut, vaatteet (siitä kun nautitaan eikä löydetä mieleisiä kaupasta). Hoidettais kasvimaata ja kanoja. Oltaisiin lasten kanssa, hoidettaisiin ikääntyviä vanhempiamme.
t. se kimppalottooja
teidän mielestä isojen rahasummien lahjoittelu sukulaisille ja ystäville vaivaannuttaisi välejä jollain lailla? Musta olis kiusallista jos muut ihmiset joutuisivat olemaan "kiitollisuudenvelassa". Kuten huomaatte, olen pohtinut tätä aika lailla :)
ap
sillä kaikki se raha olisi meillekin "ilmaista" me ei ikään kuin menetetä mitään, sillä on jo alunperinkin ajateltu, että puolet rahoista menee jakoon. Ja ollaan usein keskusteltu sukulaisten kanssa aiheesta, tiedän, että jos he voittaisivat menis rahta samoin jakoon. Ja vielä, ollaan todella läheisiä kaikkien sisarustemme ja vanhempiemme kanssa, joten ei missään nimessä vaivannuttaisi. Välit säilyisi ehdottomasti ennelleen elleivät jopa paranisi yhteisten matkojen (mm. sinne meidän välimeren huvilalle ja mökille...:)ja yhteisen mukavan tekemisen ansiosta.
t.kimppalottooja (olen minäkin aihetta aika lailla pohtinut:)
pienenmpikin määrä riittäsi että sais nää helvetilliset velat pois niskasta.
* Maksaisin velat pois 200.000
Eli tuon kun saisi niin paljon paljon elämässä paranisi ja yöunetkin maittaisi taas.
Mutta jos sais enemmän
* Ostettais miehelle vähän uudempi auto (mä EN vaihtais autoo)
* Ottaisin jonkun tekeen talon valmiiksi
* Ottaisin jonkun tekeen pihalle jotain, ees vähän nurmikkoo johonkin
* Lähdettäis lomalle, miehellä ei oo koko vuonna lomaa. Oikeesti ei oo, viime vuonna 2 viikkoa, edellisenä 1 viikko
* Ostaisin äitille asunnon + auton (noin 250.000)
* Ostaisin anopille asunnon + auton ( -"- )
* Ostaisin ulkomailta pienen talviajan asunnon (250.000)
* Lapsille omat asunnot ja pankkiin opiskelua varten rahaa
* Omille sisaruksilleni jotkin matkat johonkin
Eli 1,5 miljoonaa riittäis ihan hyvin turhanpäiväsyyksiinkin jo, 5milj. on liikaa.
- maksaisin sisarusten lainat pois
- ostaisin isäni talon ja maksaisin isän elämisen niin että hän pääsisi eläkkeelle
- ostaisin pääkaupungiseudulta asuntoja, yhden itselleni ja muihin majoittaisin lähimmät kaverini ja sisarukset
- lähtisin varmaan heti ulkomaille
- ostaisin Priuksen
- hakisin johonkin huippuyliopistoon ulkomaille
Heti kun rahat ois tilillä niin varmaan varaisin sviitin Kämpistä ja asuisin siellä sen aikaa että ehdin suunnitella vähän tulevaisuutta :)
Jäljelle jäävistä rahoista sijoittaisin ison osan ja loput varmaan lahjoittaisin eri järjestöille.
Ostaisin ison talon tästä läheltä, meren rannalta. Siihen menisi tod.näk. jo n. 1 miljoona. Taloon sisustussuunnittelija + sisustus ja puutarhan suunnittelu + toteutus.Palkkaisin siivoojan/kodinhoitajan, jonka palkkakuluihin menisi tietysti rahaa. En lopettaisi töitä kokonaan, mutta tekisin osa-aikaista 50 % työaikaa. Miehen firmaan uppoaisi helposti rahaa, ja se poistaisi stressiä ja paineita parisuhteesta kun mieskin voisi enemmän työssään 'toteuttaa itseään' kun ei tarttis miettiä rahaa. Mökkiä ei varmaan ostettais, mutta iso purjevene sen sijaan. Ja priuksen ostaisin minäkin itselleni :-). Lisäksi alkaisin viikottain käydä yksityisellä psykoterapeutilla purkamassa huolia, nyt kun siihenkin olisi rahaa.
Ja jos rahaa vielä kovin paljon jäisi (tuskin!), ostaisin äidilleni talon ja samoin siskolleni. Ja isälle auton, hih.
Summa summarum: olisi ainakin todella paljon paremmat edellytykset olla onnellinen, kuin nyt. Tosin 5 miljoonaa euroa olisi kulutettu aika äkkiä...
lakia ja haluaisin tehdä työtä lasten hyväksi. Toinen haave on jonkinlaisen ensikoti/perhekoti-tyyppisen paikan pystyttäminen tms. Ja tottakai mä lähipiiriä auttaisin taloudellisesti.
Mulla on aivan selkeät suunnitelmat siitä kuinka etenisin asiassa.