Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Näyttäisitkö 3-vuotiaalle synnytysvideon?

Vierailija
30.06.2009 |

Sen Helistin cd:n jota neuvolasta jaetaan?

3-vuotiaan kanssa ollaan kyllä katsottu Sairaala-ohjelmaa ja Kätilöt-sarjaa sekä on varmaan nähnyt myös Vauva tulossa-jaksoja.

Ajattelin kun lapsi kyselee että miten se vauva syntyy ja minne äidin pitää silloin mennä.

Kommentit (16)

Vierailija
1/16 |
30.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ole tosissasi? Ei tuollaisia ohjelmia. Lue 3-vuotiaalle lapsille tarkoitettuja "mistä vauvat tulee" -kirjoja.

Vierailija
2/16 |
30.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja mun seurana Kätilöt-ohjelmaa. Poliisit-sarjaa en ehkä näyttäisi, mutta en ole siitä kiinnostunut itsekään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/16 |
30.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

3-vuotiaan kanssa katsotaan pikkukakkosta. Vauva-asioita voitte selvitellä pienille lapsille tarkoitetuista kuvakirjoista.



Itse muistelen traumaattisesti edelleen erästä 70-lukulaista valokuvateosta lapsen syntymästä, jota minulle luettiin 5-vanhana.

Vierailija
4/16 |
30.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

jotain sairaala tai kätilö- ohjelmaa ei tarkoita sitä etteikö voisi nähdä siitä esim. painajaisia.

En tiedä tuota helistin cd:tä mutta jos siinä näytetään ihka oikea alatiesynnytys ja kaikki paikat levällään, se voisi olla vähän liikaa ymmärrettäväksi noin pienelle. Minukin mielestäni riittäsi ihan vaan lukea mistä vauvat tulee -kirjoja.

Vierailija
5/16 |
30.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikä Sairaalakaan ole lastenohjelma!

Vierailija
6/16 |
30.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja Greyn anatomiaa, eikä ole niistä millänsäkään. Päinvastoin lapsen lääkärikammo on helpottanut kun näkee Sairaala-sarjassa että muitakin lapsia tutkitaan eikä siihen kuole.

Nykyään lastenlääkärillä käydessä ei tarvita enää kahta hoitajaa pitelemään jos pitää korvia, yms. katsoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/16 |
30.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

sairaalaa, ja ei ole ollut moksiskaan synnytyksistä, vaan erittäin kiinnostuneena kysellyt. Hän suorastaan haluaa nähdä näitä. Olen kyllä miettinyt, että onko se sopivaa, mutta ei hän ole niitä jäänyt pohtimaan tai kokenut mitenkään pelottavana. Jos on näyttänyt liian roisilta tai synnytyksessä on tullut hätä, niin olen kääntänyt kanavaa. Omalapseni on ihaillut ja ihmetellyt aina kun se vauva on sieltä tullut (siis telkassa), ei ole säikähtänyt vaikka ovat verisiä tai limaisia.



Mutta en nyt ehkä varta vasten näyttäisi synnytysvideota. Voithan katsoa sen itse ensin ja näyttää jonkun valikoidun pätkän, mikäli lasta asia kovasti kiinnostaa.

Vierailija
8/16 |
30.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Todellako näytätte 3 tai 4 vuotiaille lapsillenne K15 ohjelmia? K15-merkityissä ohjelmissa sallitaan (ks. valtion elokuvatarkastamo):



Väkivalta



Yksityiskohtainen, realistinen väkivalta. Seksiin liittyvä lievähkö väkivalta, joka perustuu tarinayhteyteen.

Esimerkiksi valtavirran toimintaelokuvat, joissa on runsaasti väkivaltakohtauksia. Väkivalta ei kuitenkaan ole erityisen pitkitettyä tai veristä.



Seksuaalinen sisältö



Melko avoimet seksikuvaukset. Pehmeä pornografia, jossa sukupuoliakteja ei näytetä yksityiskohtaisesti.



Kauhun herättäminen



Kauhukuvaukset, joissa erittäin intensiivinen tunnelma sekä tarinaan ja henkilöhahmoihin liittyvä kohtalainen järkyttävyys. Yksityiskohtainen, ei kuitenkaan pitkitetty eikä sadistinen väkivalta. Voimakkaat tehosteet.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/16 |
30.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pikkulapsille on kirjastossa ikätasoon sopivia kirjoja jotka kertovat aiheesta.



Meillä tuonikäiset katsovat Pikkukakkosta, eivätkä Vauva tulossa, Sairaala ja Kätilöt..

Vierailija
10/16 |
30.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kans 3.v on katsonut sairaala sarjaa sekä pelastajia. kun on tullut synnytys kohtaus tai joku muu "paha" Niin en ole antanut katsoa sitä kohtausta.. vaan lapsi on silloin kiinnitänyt huomionsa muualle.

En näyttäisi 3.v helistin dvd.tä.. meillä on kans kyselty asiasta ja olen vain sanonut että lääkäri/kätilö ottavat vauvan massusta.. Sitten myöhemmin totuus julki :) Ei ole vielä 3.v asia tietää totuutta .)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/16 |
30.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaan touhuilee samalla omiaan kun minä katson ko. sarjoja. Hälytysajoneuvot kiinnostavat ja pahimmat veri-suolenroikkumiskohdat tietty sensuroin. Myös CSI:tä katson samalla kun lapsi leikkii. Lapsi menee nukkumaan vasta klo 22-23 ja sen jälkeen en enää itse jaksa mennä televisiota katsomaan eikä ole missään välissä aikaa katsoa aikuisten ohjelmia.

Ei lapsia kannata liikaa suojella, Sairaala-sarja tai Kätilöt menee ihan kevyestä ja narkkareita ja päissään itsensä kolhineita näkee joka päivä jos astuu kotiovesta ulos.

Vierailija
12/16 |
30.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ainakin siinä helistin dvd:llä mikä me saatiin, niin ei kyllä edes näytetä synnytystä..?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/16 |
30.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin taisi siinä joku nössö ähkimiskohtaus olla ja vauva oli maailmassa. Paljon realistisempia ovat sairaala tai kätilöt-ohjelmien synnytykset, tietenkin aitoja kun ovat.

Vierailija
14/16 |
30.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki viisi lastamme istuvat kanssani katsomassa synnytysohjelmia esim.Vauvatalo,Vauva tulossa,Synnytyssairaala ym. nehän on tosi sliipattuja ei näy tuheroa eikä verta.

Kaikki näkivät myös kuopuksen syntymän(kotisynnytys) eikä heille jäänyt mitään traumoja, vaan olivat tosi haltioissaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/16 |
30.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki viisi lastamme istuvat kanssani katsomassa synnytysohjelmia esim.Vauvatalo,Vauva tulossa,Synnytyssairaala ym. nehän on tosi sliipattuja ei näy tuheroa eikä verta. Kaikki näkivät myös kuopuksen syntymän(kotisynnytys) eikä heille jäänyt mitään traumoja, vaan olivat tosi haltioissaan.

Siis mukulat istu rivissä katsomassa, kun mamma pusaa vauvaa maailmaan? Miksi? En tiennyt, että kotisynnytykseen kuuluu ottaa koko perhe mukaan :0

Vierailija
16/16 |
30.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

tyttö on kans monesti ollut seurassani kun katselen kätilöt tms ohjelmaa. Alle 3v alkaen. Ja eikä kyllä ole millänsäkään niistä, hihkuu vain että vauva syntyy. Varsinkin kun nuo synnytyksen ohjelmissa ovat aika kesyjä. Luonnollinen tapahtumahan synnytys on! Kyllähän me luonto-ohjelmiakin katsotaan missä eläimet poikii.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän viisi yhdeksän