Sektio muuttaa perimää???
Tutkimus: Keisarileikkaus muuttaa lapsen perimää
29.6.2009 7:20
A A
STT–TT
Tukholma. Keisarileikkaus muuttaa lapsen dna:ta ja vaikuttaa riskiin sairastua muun muassa joihinkin sairauksiin, uskovat ruotsalaistutkijat.
Svenska Dagbladetin mukaan Karoliinisen instituutin tutkijat ovat löytäneet keisarileikkauksen aiheuttaman dna-muutoksen, joka nostaa riskiä sairastua muun muassa astmaan, syöpään ja diabetekseen.
Yhtenä syynä muutokseen tutkijat pitävät sitä, että keisarileikkauksella syntyneet lapset eivät koe samanlaista asteittaisesti rakentuvaa stressiä kuin normaalia tietä syntyneet lapset, vaan heille stressi tulee yllättäen.
Kommentit (11)
ruotsalaiset ovat keksineet evoluution?
Jokainen lukion käynyt odottaa jännityksellä tietoa siitä, miten dna:ta oikein muutetaan.
yhdessä arvostetuimmista lastentautien alan tieteellisistä lehdistä. Kyllä se ihan totta on, mutta vielä ei tiedetä miten tämä perimän muokkautuminen vaikuttaa mihinkin. Vai vaikuttaako mihinkään. Mutta perimä muokkautuu joka tapauksessa, se on ihan kiistatta näytetty.
Jokainen lukion käynyt odottaa jännityksellä tietoa siitä, miten dna:ta oikein muutetaan.
Yliopistossakin pitää opiskella oikeaa alaa, joku oikis tai kauppis ei paljon auta jos meinaa ymmärtää DNA:n rakennetta ja käyttäytymistä.
on aiheeseen liittyvä keskeinen termi. Joka ei tiedä mitä se tarkoittaa, voi ihan jättää asian pohtimisen viisaammille ja lopettaa oman arvailunsa asian suhteen.
Itsekin olen kyseisen Acta Pediatrican (vai Pediatricsin??) artikkelin lukenut, ja eipä jäänyt kyseenalaistettavaa. Ihan suoraan siinä kyllä sanottiin, ettei kyseisen perimän muokkautumisen vaikutuksia vielä tiedetä.
Toiselle tuli naapurin miehen geenit ja tämä nuorempi näyttää ihan Tarja Haloselta.
Auts. Olisipa tyttö saanut edes Eva Longorian ulkonäkögeenin ja poika vaikka jonkun fysiikan nobelin voittajan viisausgeenin. Mutta huono säkä taisi käydä.
mutta terveydenhuollon ammattilaisena tiedän, että molempien sairauksien (astma ja dm) puhkeamisen voi aiheuttaa tai olla yhtenä syynä stressin.
jos lapsesi näyttää Tarja Haloselta!! On käynyt tosi huono säkä.
No mutta, myös meidän molemmat lapset ovat syntyneet sektiolla. Muuten olisivat jääneet syntymättä.
jos lapsesi näyttää Tarja Haloselta!! On käynyt tosi huono säkä.
No mutta, myös meidän molemmat lapset ovat syntyneet sektiolla. Muuten olisivat jääneet syntymättä.
Mutta parempi tuo Haloskan näköinen ipana kuin kaunis kivi haudalla. Kuolleita olisivat kummatkin ilman sektiota. Ja minä myös.
Jos tulee kolmas lapsi ja sektioon päädytään, niin pidämme peikkuja että dna-muutokset olisivat hieman parempaan suuntaan. Poika voisi saada ulkonäkönsä George Clooneylta ja tyttö vaikka Nicole Kidmanilta. Viisautta dna:n muuttuessa toivoisin lisää. Kamalaa jos ÄÖ muuttuisi naapurin perus av-mamman tasolle. Hui.
...kertovat intialaistutkijat. Mumbain yliopiston tutkijat ovat löytäneet DNA-muutoksen joka esiintyy vain lehmillä, jotka ovat juoneet vettä pyhästä Ganges-joesta. Samanlaisia lento-ominaisuuksia edistäviä vaikutuksia perimään ei sen sijaan ole havaittu lehmissä, jotka ovat nauttineet Narmada- tai Krishna-jokien vettä.