mitä liikuntaa voi kotosalla harrastaa, jos aikoo painoa pudottaa?
Kommentit (5)
- teen painoilla lihaskuntoa pienen hetken joka päivä, jos ei ole painoja, täytä esim. puolen litran pullot vedellä tms.
- lisäksi ennen suihkuun menoa tanssin itseni hikeen lasten kanssa jonkun hyvän musiikin tahdissa
- venyttelen usein iltaisin ja saunassa
Lisäksi kun olen lasten kanssa ulkona, yritän aina tehdä jotain liikunnallista. Se voi olla metsäretki johonkin haastavampaan maastoon, haravoimista, hyppynarulla hyppimistä tai ihan vaan hippasilla oloa lasten kanssa!
Jos sulla on pieniä lapsia, ne käy hyvin punnuksista painonnostossa. ;) Mä teen omieni kanssa mm. jalkalihasliikkeitä ja käsiliikkeitä. Punnerruksetkin nousee eri tasolle, kun selässä istuu 15 kilon puntti. ;) Ja lapset tykkää näistä ihan älyttömästi. :)
mitä mielikuvituksellisimmissä asennoissa....
on todella tehokasta. Myös hulavanteen pyörittely auttaa, kaloreita ei nyt ihan hirveästi kulu mutta enemmän kuin vain sohvalla löhötessä ja lisäksi pitää vatsan seudun lihakset hyvässä kunnossa. Venyttely notkistaa ja saa hoikemman näköiseksi. Lisäksi panostaisin hieman ja ostaisin vaikka gymstickin tai käsipainosarjan, niiden avulla voit jumpata tosi tehokkaasti kotona
vielä jos asut pohjoisessa.
Tai jos teillä on yläkerta niin juokse vaikka portaat ylös ja kävele ne alas ja toista tätä vaikka 15 min.