Saan ennakkoperinnön.
Meille on tulossa kolmas lapsi ja asutaan ahtaasti jo nyt. Isäni (jonka kanssa melko viileät välit) lupasi antaa ennakkoperintöä, jonka avulla saamme hankittua perheellemme mieluisan kodin. Tuntuu kyllä hienolta että hän haluaa meitä nyt auttaa kun on tarpeen ja hänelle mahdollista.
Kommentit (7)
Oikeestaan on löydetty jo, kunhan vaan saadaan entinen asunto ensin kaupaksi.
Ajattelevaista että isäsi haluaa auttaa jo nyt, eikä vaan omaistaa omaisuuttaan :) Mutta älkää tehkö mitään liian hätäisiä päätöksiä, yrittäkää miettiä mikä on kaikkein edullisin keino siirtää varoja sukupolvelta toiselle, niitäkin on paljon!
Me sisarussarjassa juuri ennakkoperimme vanhempiemme tilan, ja monien koukeroiden jälkeen ei lahjaveroa mene juuri mitään. Tai jos tilan arvo on noin puoli miljoonaa, ja me maksetaan 1700ex3. Tämä edellyttää nimellistä yritystoimintaa, sekä jatkuvaa maataloustoimintaa. Mutta valtio nuolee näppejään :)
Tämäkin suunnitelma sai alkunsa kun meille oli tulossa neljäs lapsi :)
Lisäksi se merkitään ennakkoperinnöksi, ja jos joskus veljeni kanssa perimme vanhempamme, tuo raha vähennetään minun osuudestani. Veljenikin olisi saanut saman rahan jo nyt, mutta ei halunnut. On perheetön ja hyväpalkkainen ja haluaa asua toistaiseksi vuokralla.
ap
Lisäksi se merkitään ennakkoperinnöksi, ja jos joskus veljeni kanssa perimme vanhempamme, tuo raha vähennetään minun osuudestani. Veljenikin olisi saanut saman rahan jo nyt, mutta ei halunnut. On perheetön ja hyväpalkkainen ja haluaa asua toistaiseksi vuokralla. ap
kieltäytynyt tuosta perinnöstä ja siirtänyt sen suoraan lapsillesi ? Olisitte säästäneet yhdet perintöverot.
miten voitte välttää perintöveron tai pienentää sitä. Olin samassa tilanteessa useita vuosia sitten ja muistan yksityiskohdat huonosti. Äitini teki kunkin lapsen nimiin "sijoitusvakuutuksen", joka oli sen ennakkoperinnön kokoinen (me siis saimme kaikki e-perintöä) ... En muista ollenkaan miten se meni, mutta pankkineuvoja tietää.
Kivaa, että isäsi auttaa teitä. Onnea uuteen kotiin!
rahat siihen asunnonostoon. Ei lasten rahoja voi sijoittaa miten sattuu, ja sitten kun lapset vaatisivat omiaan, pois, menisi koti pahimmillaan myyntiin.
Lisäksi se merkitään ennakkoperinnöksi, ja jos joskus veljeni kanssa perimme vanhempamme, tuo raha vähennetään minun osuudestani. Veljenikin olisi saanut saman rahan jo nyt, mutta ei halunnut. On perheetön ja hyväpalkkainen ja haluaa asua toistaiseksi vuokralla. ap
kieltäytynyt tuosta perinnöstä ja siirtänyt sen suoraan lapsillesi ? Olisitte säästäneet yhdet perintöverot.
Toivottavasti löydätte kivan kodin :)