Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

voiko ihminen eheytyä perheen myötä?

Vierailija
18.06.2009 |

siis jos lapsena on laiminlyöty ja sitten itse aloittaa suhteen, perustaa oman perheen, joutuu/pääsee vanhempana siihen rooliin jossa pitäisi osata kasvattaa lasensa... kasvaako ihminen ulos omasta menneisyydestään vai siirtääkö hän vanhaa tuskaansa oman lapselleen...?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
18.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

muuten käsitelty kuin annettu paremmat tai ns. normaalit puitteet... voisiko aika ja tavallinen elämä ja arjen pakkokin parantaa tai ainakin muuttaa ihmistä niin ettei hän toista sukupolvien virheitä? onko ihminen aina menneisyytensä uhri?

Vierailija
2/4 |
18.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

onnistunut sisäisesti vapautumaan tuskaa tuottavista asioista ja ihmisistä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
18.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

En usko, ettei toistaisi samoja asioita, vaikka puitteet ovat parantuneet. Kyllä se tarvitsee sen tiedostamisen, että pystyy välttämään ne tutut käyttäytymismallit. Ei ehkä samalla tavalla tai yhtä voimakkaana niitä toista, mutta ellei asioita ole käsitellyt, ei sitä voi välttää.



Toisinsanoen: ihminen on aina menneisyytensä uhri, mutta sen ei tarvitse olla lopullista. En tiedä ketään, joka olisi eheytynyt ilman asioiden käsittelyä ja niiden nostamista tietoisuuteen.

Vierailija
4/4 |
19.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

vaatiiko se ammatillista terapiaa? onko haavoitettu ihminen yksin niin voimaton, ettei se uusi ympäristökään voisi eheyttää?