Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Outoa. Törmäsin leikkipustossa vahemman lapseni opeen ja

Vierailija
14.06.2009 |

ihmettelin kuinka mielin kielin hän oli. Kehui poikaamma mm. älykkääksi ja hyvin käyttäytyväksi. No eipä tässä itään, mutta todistus oli todella negatiivinen. Pojasta sanottiin tuskin mitään positiivista tai kannustavaa vaan korostettiin mm kuinka tekee virheitä sekä äikässä että matikassa. Samoin käytöspuolella vain negatiivista sanottavaa toikassa. Olisi pitänyt kysyä joo, mutta oli niin ällistynyt etten ehtinyt. Olikohan opella huono omatunto vai miksi piti nyt niin kehua kun toikassa haukkui lyttyyn? ei onneksi ole ensi vuonna ope..

Kommentit (18)

Vierailija
1/18 |
14.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joillain on outo mielistely-logiikka, jolla tuntevat itsensä kivaksi ihmiseksi tai jotain. Tiedän tapauksen, jossa opettaja silminnähden inhosi lasta, antoi huonoja numeroita ja valitti oppilaasta jatkuvasti, mutta vanhemmille kaupungilla meni kehumaan että voi voi kuinka hyvin teidän XXX:llä menee, on niin kiva oppilas että. Meni hiljaiseksi, kun vanhempi kysyi, että miksi sä sitten rankaiset sitä koko ajan kaikesta ja haukut sitä? Ja vika oli siis ihan opettajan päässä, ei lapsessa, eikä varmaan itsekään tajua oma ristiriitaista käytöstään.

Vierailija
2/18 |
14.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ettei ope tykkää hänestä, on haukkunut muutaman kerran aika ikäsvästi. Ja tosiaan todituksen sanallinen osio oli huonojen puolien luetteloa. Kaippa sillä opella oli sitten joku mielistely-logiikka minua kohtaan.... ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/18 |
14.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta ilmeiseesti kyse on luokanopettajasta, joka kuitenkin varmaan muistaa. Itse vaan kun oon ollut tuntiopettajana, niin siinä hommassa kaikkia oppilaita ei opi muistamaan niin kovin hyvin.

Vierailija
4/18 |
14.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

jotain ilmeisesti pitää jutella, ja tuskin teillä on mitään muuta yhteistä kuin lapsesi?



Vierailija
5/18 |
14.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Porukat oli vanhenpain illassa ja opettaja oli todella vaikeena. Että miten tän nyt sanois mutta teidän poika on kauhea häirikkö ja muuta kaikkee että ei niinkuin yhtään tule toimeen luokassa. Ja porukat kuuntelee ihmeissään kun kotona oikein kiltti ja empaattinen poika, mutta eivät kuitenkaan uskalla sanoa mitään.

Sitten ope tajuaa puhuneensa väärästä pojasta... ja pyytelee anteeksi koko loppuajan.

Vierailija
6/18 |
15.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ei onneksi ole ensi vuonna ope..

Kunnes tulee uusi ope, joka toimii mielestäsi taas "väärin" jossain asiassa...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/18 |
15.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joistain vallasta nauttivista ja ilkeistä tyypeistä on helpompi olla lapselle ilkeä kuin aikuiselle, tai sitä ilkeyttä peitetään mielistelemällä muita, jotta ei jäätäisi kiinni todellisesta luonteestaan. Jos hän on sinulle mukava, et usko lasta, tai jos uskot, kukaan ei usko sinua jos valittaisit aikuisille "kivasta" opettajasta, joka aina on niin positiivinen ja symppis.

Tai uskottelee tuolla olevansa tosi positiivinen ihminen, huijaa itseäänkin tuolla käytöksellä, eikä tajua, että vanhemmat JO ajattelevat jotakin siellä omassa päässään. Se ajatus ei kulje niin pitkälle, että tajuttaisiin että vanhemmat ovat oikeita, ajattelevia ihmisiä, jotka kuulevat ja huomaavat asioita siltä lapseltaan ja lapsestaan. Sokeutta itselle ja muille.



Oliko tuossa hyviä lisäpohdintoja sille, miksi joku toimii niinkuin toimii? Ihmeellinen on ihmisen mieli.



Mitään ei tarvitsisi puhua, eli ei ole selitys se, että jotain on juteltava, kyllä normaalisti riittää, että opettaja ja vanhemmat moikkaavat törmätessään ilman jutteluita. Jos tullaan puhumaan, tehdään se ihan tarkoituksella, ja aiheena voisi olla vaikka sää.

Vierailija
8/18 |
15.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos tässä kuvatunlaisia ihmisiä ei olisi, niin mistä tulisivat sanat kaksinaamainen, ruskeakielinen, kiero, nuoleskelija jne?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/18 |
15.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ettei ope tykkää hänestä, on haukkunut muutaman kerran aika ikäsvästi. Ja tosiaan todituksen sanallinen osio oli huonojen puolien luetteloa. Kaippa sillä opella oli sitten joku mielistely-logiikka minua kohtaan.... ap

Olemme nimittäin huomanneet, että niin hyvään kuin pahaan kerrottavaankin eksyy helposti puolet ylimääräistä. Tyypillistä lapsille.

Monet vanhemmat myös kokevat, että jos todistuksessa kerrotaan kehityskohteista niin se on haukkumista. Lapsihan voi olla mukava ja kiva, mutta ei välttämättä kaikissa aineissa kovin osaavainen. Ja sitä vartenhan koulussa ollaan, että opitaan.

Meillä ainakin katsotaan nämä "negatiiviset" ilmaukset todistuksessa niin, että ne ovat kehittämiskohteita, eivät mitään ikävää kerrottavaa.

Kiva, kun opettaja tulee juttelemaan. On mukava vaihtaa kuulumisia ja näyttää, että tällainen tämä Pekka Pietarin äiti ja perhe on. Ei opettajan ystävällisyys ole sitä, että olisi mielin kielin. Vaikka lapsi ei olisi kovin taitava kaikissa oppiaineissa voi hän silti olla mukava lapsi.

Vierailija
10/18 |
15.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

hyviä oivalluksia.



Oikeasti lapsseni todistus oli todella negatiivinen ja latistava (siis nimenomaan ne open sanalliset arviot) ja täysin ristiriidassa open eilisten puheiden kanssa. Jos todistuksessa on pelkästään "kehityskohteita" on siinä jotain vikaa, tätä mieltä ovat useimmat kasvatusalan ammattilaiset. Myös siskoni, joka on ope, ihmetteli arviota mm. sitä että joka vaiheessa mainittiin, että teet virheitä. ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/18 |
15.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

...sinänsä muodikas ja hauska viittaus penaalin sisältöön ei ehkä ole tässä osuvin.

Jos sun lapses vaan on laiska eikä mikään penaalin terävin kynä?

Vierailija
12/18 |
15.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

se ope sitten ollut todellinen ruskeakielinen mielistelijä kun kehui lasta äidille älykkääksi?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/18 |
15.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

NIIIIIIIIIIIIIIIIIIN vaikeeta ottaa lapsestaan vastaan mitään "kritiikkiä"!!



Onhan se kamalaa kun oma muru ei olekaan koulussa se kaikkien paras ja pystyvin kuten kotona, mutta elämä on!



Minä en usko hetkeäkään, että yksikään opettaja haukkuisi oppilaan todistuksessa!! Paremminkin uskon, että opettaja yrittää löytää mahdollisimman positiivisen keinon kertoa lapsen "puutteista"...



Meilläkin on lapsen paras kaveri (samalla luokalla lapsemme kanssa) omien vanhempiensa mielestä niin herttainen ja kiltti ja osaa sitä ja tätä jne jne...Opettajalta kun tuleekin sitten "moitteita" niin äiti suureen ääneen ihmettelee minulle, etä miten voi olla noin ammattitaidoton opettaja ettei ymmärrä miten ihana, hyvä, kiltti, osaava yms heidän lapsensa on!!?



No jos totta puhutaan niin tuon opettajan "arvio" tuosta lapsesta kuulostaa minusta rehellisemmältä kuin äidin vaaleanpunaisten lasien läpi katseltu "totuus"...



Näin se vain valitettavasti menee!!

Vierailija
14/18 |
15.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

työkuvioista tuntemiani ihmisiä lomalla. Voihan olla, että tilanne oli opettajalle kiusallinen ja hän halusi päästä mahdollisimman helpolla sinusta eroon. En itse ainakaan haluaisi lomalla puida työjuttuja.



Muistathan, ap, että itse suhtaudut lapsesi asioihin tunteella, opettajalle lapsi on yksi monista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/18 |
15.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

että jokaisessa lapsessa on jotakin hyvää, mutta myös oppimiseen liittyviä kehittämisen kohteita.



-se äskeinen ope

Vierailija
16/18 |
15.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö pitäisi enemmän on positiivista sanottavaa. En ole ap, mutta meidän lapsella sama juttu eli sanallisessa arviossa oiken retosteltiin virheillä, joita ollut peräti yksi kpl kokeessa. En pidä ammattitaitoisena tai kannustava tuollaista latistavaa tyyliä.

Vierailija
17/18 |
15.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

sanallisesta arvioista 6 riviä on haukkuja ja yksi lausu postiivinen joka kohdassa. Ja kehukin päätttyy haukkuun "teet virheitä vieläkin". Minulla on 4 lasta ja vain nuorimmaisen kohdalla tälläinen ope, muutkin sanoneet kehittämisen kohteita mutta enemmän kehuneet. Ja hassu juttu, nuorimmainen ylivoimaisesti paras koulussa! Onko se jotain suomalaista "ei saa antaa lapsen ylpistyä" juttua? Eli nuorimmainen aina saanutt kokeista luokkansa parhaimmat pisteet ja silti ope kirjoitta toikkaan, että teet virheitä.

Vierailija
18/18 |
15.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sua taitaa ahdistaa tosi paljon, kun vielä jaksat vaikka kesälomaa on mennyt jo kaksi viikkoa.