Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

pikkukoululaisten vaatteet?

Vierailija
08.06.2009 |

meillä tyttö aloittaa koulun syksyllä, ja nyt jo pähkäilen, mitä vaatteita syksyllä käytetään koulussa. Päiväkodissa on ollut t-paita / pitkähihainen paita & verkkarit / sukkahousut+hame linjalla sisällä, ulkoillessa ulkovaatteet.

Mitä kannattaa hankkia koulun alkuun syksyksi? Mitä muiden eka/tokaluokkalaiset käyttävät koulussa?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
08.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuka jaksaa vielä miettiä koulun alkua!?

Vierailija
2/4 |
08.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä on kesälomalla aikaa käydä ostoksilla ja ei tule kiire elokuussa. kaikkea ei tarvitse jättää viimetippaan!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
08.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja sitten sään mukaan huppari/villapaita/takki tai joku näiden yhdistelmä. Kun tuli pakkasta tai lunta, niin oli toppahousut, joiden alla sitten sukkikset ja hame. Jos elokuussa on kovin helteistä, voi mennä esim. capreilla ja t-paidalla.



Pähkäilin kamalasti myös etukäteen, mutta hyvinkin helppoa se vaatettaminen sitten oli.

Vierailija
4/4 |
08.06.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihan hyvin farkuilla, mutta myöhemmin syksyllä ekaluokkalaiselle on ulkohousut omiaan.

Alle ohuet SIISTIT collegehousut tai legginsit tai hame ja sukkikset.



Meidän ekaluokkalainen tyttö tykkäsi paljon sukkis+hame yhdistelmästä ulkohousujen alla. Liian pakusn hameen saattoi jättää välän ajaksi naulakkoon, mutta suurin osa luokkakaveeista ei kyllä läyttänyt hametta. En tiedä stten miksi ei ollut suosittu juttu.



Kyllä se siitä sitten muodostuu teille oma käytäntö, mutta ei se ihan helppoa ole, koska ekaluokkalinen ei ole enää pk-lapsi, mutta sotkee ja kastelee kuitenkin itsensä!

Ei tietenkään kuarahousuja enää, vaikka oikeasti ainakin kaikille meidän ekaluokkalisille olis vielä ollut hyvä.

Joten syksyksi esim. kaksiosainen vedenpitävä tuulipuku on tosi hyvä.

Ja reppuun varasukat ja hanskat.



Itsekin työskentelen koulussa ja kyllä siellä aika huonosti puettuja ekaluokkalaisia näkee. Sitten ne on märissä loppupäivän. Sisällä sekä ulkona. Monella ei ole ulkohousuja ja tarpeen olisi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kaksi kaksi