Kokemuksia SATKS:ista?
Haluaisin kuulla kokemuksia synnytyksistä ja lapsivuodeajoista siellä. Onko siellä jokaiselle omat huoneet vai ollaanko siellä isommissa porukoissa? Mitä kaikkia kivunlievitys ja rentoutuskeinoja on tarjolla? Onko kätilöt kivoja ja luottamusta herättäviä?
Kuulostaa varmaan tyhmiltä mun kysymykset mutta en ole päässyt vielä tutustumaan paikkaan ja olisi helpompi valmistautua henkisesti kun tietäisi edes jotain..
Kommentit (6)
Kiva kuulla ainakin yksi onnellinen juttu. =) Onnea vaan pienokaisen johdosta!
..kokemuksia onko kellään kerrottavana mulle?
Jokainen on sujunut hyvin. Kätilöt ovat olleet tosi mukavia vaikkakin jokaisen kohdalla kemiamme eivät ole ihan kohdanneet. Synnytykset sujuneet mukavasti ja kivunlievitystä on tarjottu enemmän kuin halusin edes ottaa mutta parempi niin päin jos ajattelee.
Täällä toinen kasikolmonen =) Synnytin tuolla 07. Kohdalleni osui oikein mukava ja tsemppaava kätilö! Meillä oli onnea perhehuoneen saannissa (riippuu onko ruuhkaa että saako sen, muistaakseni perhehuoneita oli 3 tai 4) Vuodeosastolla myös meillä oli oikein mukava henkilökunta. Tosin olen kuullut sitä toistakin, että osaavat jotkut olla inhottaviakin =( Minusta sitä pitää sitten sanoa heille jos sellaiset osuu kohdalle.
Oikeastaa neuvoisin sinua, oli sinulla millainen kokemus tahansa, että pidä puolesi siellä =) Ensisynnyttäjiä kun pidetään täysin tietämättöminä mistään ja käytännössä vauva on sinun vasta kun olette kotona. Toisille tämä hyvä, minulle henk.koht. huono.....
Tsemppiä odotukseen ja hyvillä mielin synnyttämään!!!! Saat ihanan tuhisevan nyytin kainaloosi - oli henkilökunta millainen vain =D=D
Synnytin siellä 2008 esikoiseni. Ei ollut ruuhka-aikaa, kätilöt oli ihan mukavia, synnytys sujui hyvin (siihen nähden että ihan ekaa kertaa siellä olin). Tikkejäkin tuli, ja ne painoivat hermoihin niin, että veivät jalat alta. Lopulta muutama tikki poistettiin kolmen päivän kuluttua synnytyksestä, ja jalat alkoivat toimia. Neljäntenä päivänä pääsin kotiin. Kohdunkaulan puudutus annettiin synnytyksessä, se toimi minulla hyvin. Ilokaasu aiheutti huonon olon, ja sai halailla posliinirengasta vessassa.
Myös osastolla oli ihania kätilöitä ja hoitajia. Aluksi kun imetys ei alkanut sujumaan (koska maito ei ollut vielä noussut), yritin imettää 2h turhaan, mutta lopulta hoitaja antoi lisämaitoa vauvalle kun sitä ymmärsin pyytää. Muuten vain hyviä muistoja, ja ihanaa aikaa. Ruoka oli hyvää, ja jälkiruokia on yhä ikävä, kun kotona ei aina tule jälkkäriä tehtyä. Ja itse en ollut tottunut syömään niin usein, mitä siellä syödään. =D
Perhehuonetta en edes halunnut enkä pyytänyt, koska meiltä on lyhyt matka sairaalaan, annoin sen mieluusti pitkänmatkan takaa tulevalle synnyttäjälle. Kolmen hengen huoneessa olin, välillä ihan yksin, koska oli niin hiljaista. Huonekaverit oli ihania myös.
Oma asenne ja luonne ratkaisee aika paljon näissä kokemuksissa. Jos on perusnegatiivinen valittaja luonne, niin kyllähän sitä tuoltakin keksii valituksen aihetta vaikka mistä. Yksilöllinen kokemus, mutta itselläni ei ainakaan pahaa sanottavaa mistään. Sillä mielin menin, että synnytys sattuu, mutta tulos on ihana, ja niinhän se olikin!
Hei!
Olin itse juuri viikko sitten synnyttämässä Satakunnan keskussairaalassa ja kaikki meni loistavasti. Synnytys oli yksi hienoimpia kokemuksia elämässäni, kätilöt todella ihania ja hoito hyvää. Ei mitään pahaa sanottavaa paikasta.
Fanny81