Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Niille, jotka ovat lapsettomia siksi, että eivät jaksa pikkulapsiarkihelvettiä

Vierailija
12.10.2019 |

Mulla on vaan yksi lapsi sen takia, että en kestä lasten kinastelua ja meteliä ja sitä jatkuvaa showta ja sotkua joka täyttää kodin, kun lapsia on useampi.

Kun on vain yksi, voi keskittyä siihen yhteen, ei tarvi kokea syyllisyyden tai riittämättömyyden tunteita. Saa enemmän aikaa itselleenkin. Saa lapselle helpommin hoitajan, kun niitä on vaan yksi. Kotona ei ole jatkuva sotku eikä meteli.

Meillä on mukavan rauhallista. Toki hälinää on silloin kun lapsen kaverit on meillä (joka on usein), mutta se on vaan positiivinen ongelma. Yhden lapsen kanssa on mukava olla, reissata, tehdä.

Tulee halvemmaksikin, ja pikkulapsiaika on nopeammin ohi ;)

Koen olevani lähempänä lapsettomia kuin niitä, joilla on useampi lapsi, ja ymmärrän lapsettomia enemmän kuin niitä, joilla on vaikka kolme lasta.

Rakastan lastani yli kaiken, ja oikeasti myös tykkään hänestä! Hyvä tyyppi, eikä pinna ole koko ajan piukalla kun ei ole useampi lapsi kimittämässä ja kinastelemassa.

Ihan totta, yhden lapsen kanssa elämä on kivaa! Miksi niitä pitäis olla useampi?

Kommentit (61)

Vierailija
61/61 |
25.08.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei sua kukaan kestänyt. Olit kauhee.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi seitsemän neljä