Konkurssia pukkaa - mites se nyt näin?
"Konkurssien määrä kasvaa jo viidettä vuotta peräkkäin, ilmenee konkurssiasiamiehen toimiston tilastoista. Tänä vuonna on aloitettu keskimäärin 285 konkurssia kuussa, kun vasta vuonna 2020 määrä oli keskimäärin 160 kappaletta kuussa."
Kommentit (26)
Vierailija kirjoitti:
Kokoomus monikansallisten yritysten keulahahmona ajaa paikalliset toimijat konkurssiin, jotta kansainväliset yritykset pääsevät apajille.
Lopputulemana on, että tulevaisuudessa joka kulman takana on pelkkä Coop-market, josta kansalaiset voivat hakea ruokansa.
Kyseinen pulju myy myös verovaroilla kustannettua kriittistä infraa ulkomaille.
Ilmeisesti laissa määritelty maanpetos on näille uusi normaali.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Marinin hallituksen toimista alkoi, nyt vaan paskotaan samalla linjalla.
Silloinhan estettiin lailla noita konkursseja jonka vuoksi niitä patoutui ja purettu nyt 2023-2026 niitä käsittelemättömiä.
Nyt et kyllä ymmärrä, mistä puhut. Marinin hallitus käytännössä tuhosi pienyrittäjyyden.
Mistä tiedän? Koska vuoskymmenien ajan puenyritykset olivat asiakkaitani.
No ainakin omilla tutuilla yrittäjillä oli ennätysvuodet Sannan aikaan. Ja ilman mitään tukia. Ovat rakennusalan ja kodin sistukseen ja pihaan liittyviä yrityksiä.
Tiedät varmaan miksi meni hyvin? Vinkki, ei liittynyt hallitukseen.
No, ihmisillä oli rahaa ja uskoa tulevaan.
Vierailija kirjoitti:
Nämä ovat kotimarkkinayrityksiä.
Kun Orpo-Purran hallitus leikkasi ja pelotteli kuluttajien kukkarot tyhjiksi ja kiinni, tämä on looginen seuraus.
Kun on tehty politikkaa,mikä hyödyttää vain suursjoittajia ja vanhoja, hyvää tulost atekeviä listaamattomien yritysten omistajia, ei lopputulos yllätä.
Kotimainenkulutu son jo parinkymmen vuoden ajan pitänty Suomea pystyssä. Vienti ei ole ollut tlaouden veturi enää aikoihin, suomalisten vientituotteiden markkinaosuus maailmalla on puolittuntu parissakymmenessä vuodessa.
Emme tuota sellaista,millä maailmalla on kysyntää.
JA tämäon ihan harjoitetun politiikan syytä, vnahaa teollisuutta, tai siis sen omsitjaia on tuettu jatkuvasti aksvavill asummilla, mutta se ei ole edes yrittänyt uudistua ja rahat ovatkin päätyneet osinkoihin, yli puolet niistä ulkomaille.
Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulun prof.Matti Pohjolan mukaan suomalisten yritysten kannattavuus bruttovoittoasteella on koko ajan ollut suurempi kuin kilpailijamailla Ruotsilla ja Saksalla.
Se on näkynyt vain osingoissa, jotk aovat vuosien ajan olleet muuta Eurooppaa korkeammat- Osin veronamksajien rahoilla (tuottamattomat tuet) ,mikä on ollu tpois muusta. Ei siis ihme, että VTV:n mukaan yritystuen ovat velkaannuttaneet Suomea.
TÄtä on kokomuksen pro bisnes -politiikka. Tällä hallituskaudella Perussuomalaiset ovat tukeneet sitä innolla
ja samaan aikaan leikanneet taviskansalta ja kotimaiset yrittäjät konkurssiin.
Tosiasia kuitenkin on että Marinin hallitus romahdutti ostovoiman.
"Älkää päästäkö Kokoomusta valtaan, muussa tapauksessa se tuhoaa koko Suomen" - sanoi UKK.
No, Kokoomus nousi pitkän tauon jälkeen valtaan vuonna 1987 ja heti alkoi Suomen tuhoaminen velkaannuttamisilla ja valtiollisen perusinfran polkumyynneillä pörssikeinottelijoille. Nyt on pää tulossa vetävän käteen ja Kokoomus syyttelee tapansa mukaan muita. Oikea käenpoika koko rytmiryhmä!
Purran hallitus on yks konkurssipesäke
Noin puhuu vain K&S kartellin nippelinlaskija.