S2-koulusekoilut ei kosketa suomenruotsalaisia. Heillä on pokkaa jopa vaatia omaa esikoulua Jätkäsaareen...
"Miksi Jätkäsaaresta edelleen puuttuu ruotsinkielinen esiopetus, vaikka alueen lapsimäärä kasvaa vuosi vuodelta?"
Eli tuollainen kyläkoulumainen ruotsinkielinen lintukoto muutamalle oppilaalle pitäisi saada? Totta kai. Suomenkieliset voidaan sulloa itähelsinkiläisiin jättilaitoksiin.
Kommentit (148)
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Huvittavinta on, että niissä pk-seudun "ruotsinkielisissä" kouluissa ei edes puhuta ruotsia vaan suomenruotsin rannikkoversiota.
Ja kun he menevät Ruotsiin, paikalliset pyytävät, että voitaisko puhua englantia. He kun eivät ymmärrä tätä Suomen 1800-luvun ruotsin kieltä. Tämä on ihan suomenruotsalaisen omasta suusta kuultua.
No ei pidä paikkaansa, esim. presidentti Stubb on aina puhut ruotsia ruotsalaisten kanssa tekemisissä ollessaan. Samoin Marcus Grönholm puhui aina ruotsalaisten ja norjalaisten kilpakumppaneidensa kanssa ruotsia.
Miksi se on hyvä juttu, että suomenruotsalaisilla on oma koulu.
Mutta se on huono juttu, että somaleilla olisi oma koulu?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Ei kai, kun pitävät puolensa, toisin kun suomalainen joka vaan nöyristelee
Oletko huomannut, että kun suomenkielinen yrittää pitää puolensa, huudetaan r sistia niin, että sylki roiskuu?
Antaa huutaa, eteenpäin itsevarmasti vain jos tietää olevansa oikealla asialla.
Muistaakseni ruotsinkielisessä Närpiössä on eniten maahanmuuttajia Suomessa asukaslukuun nähden joten siellä on varmasti myös paljon S2 oppilaita. Ero on vaan perheiden syntymäpaikassa sillä Närpiöön tullaan töihin kasvihuoneille. Vieraskieliset tulevat pääasiallisesti Aasiasta ja vanhoista neuvostoliiton maista, ja ihneisesti myös motivaatio oppia ruotsinkieli on suuri.
Vierailija kirjoitti:
No, siis onhan meillä betrefolketilla ihan erilaiset odotukset ja paineet myös mistä kaikesta meidän pitää opintojen aikana suoriutua. Ei niitä perintörahoja, maanomistuksia ja rahastoja ilman kolmannen asteen tutkintoja pyöritetä. Ja ei nykypressan kaltaisia politikkojakaan luoda suomenkielisen puolen koulutukseen 100% nojaten. Muistakaa että me kehitettiin koko pohjoismaiden hyvinvointivaltion teoreettinen pohja, opetettiin teidät lukemaan ja hätyytettiin venäläiset tiehensä (sen jälkeen kun te olitte päästänert niitä sisään ja ne olivatkin vielä pahemmat kuin ruotsin kruunu). Itsenäinen suomi nyt ainakin on muutaman paremman koulun arvoinen ;)
Ja tuhositte meidän alkuperäisen kulttuurimme. Samoin olisitte tuhonneet suomen kielenkin, ellei kuninkaanne olisi tyhmyyksissään hyökännyt Venäjälle ja Venäjä vallannut koko maan itäistä osaa eli nykyistä Suomea.
Alkakaa siellä Hesassa sijoittamaan niitä S2 lapsia Helsingin eri kouluihin eikä päin vastoin ja osa noista lapsista voi mennä myös ruotsin kielisiin kouluihin, sillä ei kai sillä väliä vaikka heistä tulisi ruotsin kielisiä koska suomi on kaksikielinen maa ja kotonaan eivät kuitenkaan suomen kieltä käytä.
nyt on aika ajaa ruotsinkielisen eliitin valta alas Suomessa ja lopettaa ruotsinkielen pakollisuus välittömästi...
otetaan asiasta kansanäänestys heti, se on demokratiaa...