Yksityiset koulut tulevat Suomeen jo tänä syksynä!!!
Voi herran pieksut!!! Nyt se tapahtuu!!! Koulushoppailu on ollut kuuma puheenaihe viime aikoina ja nyt se tapahtuu! Yksityiskoulut tulevat Suomeen konkreettisesti! Yksityinen ja OMARAHOITTEINEN Kouvolan kristillinen koulu aloittaa elokuussa! Siellä lapsella lienee hyvä oppimisympäristö joka on rauhallinen! Seurakuntalainen -lehti uutisoi asiasta näyttävästi juuri.
https://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/kouvolan-kristillinen-koulu-suu…
Kommentit (54)
LUULETKO ETTÄ ESPANJA RAKENTAISI SUOMALAISILLE KOULUN , EI VAAN SUOMALAISET OMIN RAHOIN ITSE . NÄMÄ muumaalaiset vain kusettaa muilta .
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Olin yksityisessä koulussa 80-luvulla.
Se ei sitten ollut Suomessa, koska Suomeen yksityiset koulut tulevat vasta tänä syksynä.
Kuinka hölmö sä oot oikein? Mun lapset oli 2010 alkaen yksityiskoulussa. Niitähän on vaikka kuinka Suomessa.
T ohis
LUULETTEKO ETTÄ ORTODOKSIT JOTAIN ANTAA SUOMALAISILLE . JUU EI ANNA . OTTAA KYLLÄ LUTERILAISTEN VERORAHATKIN.
Vierailija kirjoitti:
Ruotsissa on hyvin toimiva yksityinen koulujärjestelmä. Sama tännekin, niin tolkkujen ihmisten lapset saavat hyvän koulutuksen ja tulevaisuuden!
Siis nimenomaan ei pidä ottaa Ruotsista mallia. Se systeemi ei todellakaan toimi hyvin. Segregaatio on lisääntynyt, voittoa tavoittelevat yksityiskoulut antavat arvosanoja liian heppoisasti ja todellisuudessa oppimistulokset ovat laskeneet ja konkurssiin menneet koulut jättävät oppilaat ilman koulupaikkaa kesken vuoden. Missään nimessä ei pidä tehdä meillä näitä samoja virheitä.
Naisten ideologiset perseilyt romahduttavat hyvinvoinnin mikå selittää miksi naisten yhteiskuntia ei ole olemassa. Miehet joutuvat pelastamaan naiset heidän tyhmien päätösten seurauksilta. Aina.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Olin yksityisessä koulussa 80-luvulla.
Se ei sitten ollut Suomessa, koska Suomeen yksityiset koulut tulevat vasta tänä syksynä.
Pelkästään Helsingissä on useampi yksityiskoulu 😄
Vierailija kirjoitti:
"Helsingissä on 12 yksityistä sopimuskoulua sekä 15 yksityistä ja valtion peruskoulua."
https://www.hel.fi/fi/kasvatus-ja-koulutus/perusopetus/peruskoulut/sopi…
Muiden kuntien kouluista en tiedä. Ap ehkä asuu pienemmässä kunnassa, missä niitä ei ole ollut, eikä siksi tiennyt.
Ihan sama missä pihtiputaalla asuu, mutta yleistietoa pitää olla.
Helsingissä voi käydä yksityiskoulua tietämättään, että koulu on yksityiskoulu 😄 lähialueen oppilaaksiottovelvoite. Ei ole ensimmäinen kerta, kun olen kuullut yllättyneen, että lapsi onkin yksityiskoulussa… näin hyvä tietämys joillakin.
Ja sitten lopetamme julkisen koululaitoksen. Otamme vastaan varakkaiden perheiden lapsia joilla on varaa lukukausimaksuihin. T:Petteri
Vihdoinkin aitoa kilpailua myös peruskoulusektorille, kuten markkinataloudessa kuuluu ollakin. Oppilaat kilpailuttavat koulut ja opettajat hakeutuvat kilpailukykyisiin (=maksukykyisiin, substanssiosaamiseen keksittyviin) kouluihin töihin. Kunnallinen koulutusjärjestelmä ajettava alas ja järjestämään ainoastaan kokeita. Hankkikoon oppilaat vanhempineen koulutuksen mistä lystäävät.
Ja tähän syssyyn vielä jatkoksi maksulliset korkeakouluopinnot
OPH antaa luvat yksityisille kouluille, yleenä lupaa ei saa. Siksi meillä ei ole yksityisiä kouluja sellaista määrää kuin vanhemmat olisi valmiita lapsille opetusta haluamaan.
Minusta Ruotsin malli olisi Suomessakin hyvä. Toisi lisää valinnanvaraa ja kilpailua. Ja olisiko oikeasti vaihtoehtoa siinä tilanteessa, että tarjolla olisi S2 tai Ruotsin mallin mukainen yksityiskoulu? Kumpaan itse laittaisit lapsesi?
Esimerkiksi Gambiassa ei rakenneta kouluja muumaalaisille vain gambialaisille ! Luuletko että Ukrainassa rakennetaan kouluja muumaalaisille ? Turkissa ? Kyllä EESTINKIN SUOMI KOULU ON SUOMEN RAHOILLA MAKSETTU EIKÖ EESTIN.