Britannia aikoo kieltää tupakoinnin tulevilta sukupolvilta elinikäisesti
BRITANNIASSA on menossa läpi laki, joka asettaa kaupoille kiellon myydä tupakkatuotteita vuonna 2009 tai sen jälkeen syntyneille. Kielto on kyseisille ikäryhmille elinikäinen.
Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että vielä tänä vuonna 18 vuotta täyttävät henkilöt saavat jatkossakin ostaa tupakkatuotteita.
Britannian ala- ja ylähuone ovat päässeet yhteisymmärrykseen lain lopullisesta versiosta. Lailta puutuu enää kuningas Charlesinhyväksyntä.
Kommentit (6)
Mahtaako tuo mennä läpi, jos siitä valitetaan tasa-arvokomissiolle? Siis syrjintäähän tuo on.
En kannata tupakointia, mutta eikö olisi järkevämpää ylipäätään kieltää tupakan myynti.
Pellolla voi edelleen kasvattaa kasveja?
Ihan sama, pääasia että saa nussia serkkuja
Tuohan on aivan kuin Suomessa. Vuonna 1946-1950 syntyneet päättivät, että heidän ei juurikaan tarvitse maksaa eläkemaksuja ja he saavat alkaen 55 vuotta täytettyään suorituksiinsa nähden ruhtinaallista eläkettä. Se, että eivät vaivautuneet hankkimaan jälkikasvua eläkkeitä maksamaan, häiritsi yhtä vähän kuin mikään muukaan asia elämässä.
Nyt toisten nuoret kiittävät ja ovat samalla niin vellihousuja vuodesta 2005 lähtien, etteivät saaneet sikailua purettua. Lait kannattaa säätää toisten riesaksi niin voi itse leveämmin. Toisten rahat on omassa taskussa ja niiden röökit omien hampaiden välissä, mikä sen parempaa? No, tietenkin kielletään viinat myös, niin ei sitten tarvitse itse maksaa niistäkään.
Aika fiksuja nuo britit.