Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kokemuksia " koti-inseminaatiosta" ?

Vierailija
19.01.2007 |

Onko täällä muita lapsenyrittäjiä jotka käyttävät apuna koti-inseminaatiota/muumimukimenetelmää? Meillä se on välillä käytössä, koska itsellä niin kovat oviskivut ajoittain että yhdyntä ei onnistu.



Miten kauan te olette makaavassa asennossa inseminaation jälkeen? Laitatteko tekin sperman lääkeruiskulla emättimeen? Onko kellään mitään vinkkejä asiaan liittyen?

Kommentit (47)

Vierailija
21/47 |
26.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mihinköhän hukkaan ne meidän lapsen homoisän siemenet siinä koti-inseminaatiossa meni?!?



t. alati ihmettelevä lesboäiti

Vierailija
22/47 |
26.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitäs ihmeellistä siinä on? Onneksi mun mies on sen verran fiksu ja valveutunut, ettei pidä tätä mitenkään outona. Tässä tekstiä perhesuunnittelusivuilta:



p. s Olen kysynyt gyneltä ja hänen mielestään tässä on ihan yhtäläiset mahikset tulla raskaaksi kuin luomustikin...



Ohjeita koti-inseminaatioon

Koti-inseminaatiota voidaan tarvita, kun tavallista yhdyntää ei haluta suorittaa tai esimerkiksi erektiovaikeuksista tai muista rakenteellisistä syistä johtuen voida suorittaa. Koti-inseminaatiossa tulevan äidin sisälle laitetaan siemennestettä hedelmöittämistarkoituksessa.



Ajoitus inseminaatiolle tulisi olla sama kuin yhdynnälle, eli paras aika olisi lh-huipun aikaan (mitataan ovulaatiotestillä) ja sitä seuraava päivä. Onnistumismahdollisuudet ovat suunnilleen samaa luokkaa kuin yhdynnässä.



Koti-inseminaation voi tehdä eri tavoin joista tässä kaksi helpointa ja käytännöllisintä: neulattoman lääkeruiskun avulla tai käyttämällä pessaaria tai kuukautiskerääjää.



Koti-inseminaatio käyttäen lääkeruiskua

Tarvitset neulattoman lääkeruiskun ja kupin tai erityisesti tähän käyttöön tarkoitetun kondomin sperman keräystä varten. Ruiskun voit ostaa apteekista, paras koko n. 10 cm pitkä.



Kerää sperma puhtaaseen kuppiin tai vaikkapa kondomiin. Spermaa ei tule laittaa mihin tahansa astiin, sillä esim. metalli tappaa siittiöitä. Paras olisi steriili astia, apteekista varmasti saa säiliöitä. Myös posliinimuki käy hyvin. Kondomeissa on useimmiten siittiöitä tappavaa ainetta, joten tavallista kondomia ei kannata käyttää. Kuppi on ehkä helppokäyttöisin ja käytännöllisin. Ime ruisku täyteen ensin pelkkää ilmaa, ja tyhjennä se. Tee sitten sama uudelleen pitäen ruiskun päätä spermassa. Koita poistaa mahdolliset ilmakuplat sperman joukosta: naputtele ruiskua sen ollessa pystysuorassa niin että saat ilmakuplat ruiskun suulle, ja paina tallaa hieman sisäänpäin varoen kuitenkin ettei spermaa ruiskahda ilman mukana ulos.



Käy makuulle asentoon jossa voit olla mukavasti puoli tuntia. Paras asento olisi joko lantio kohotettuna tai kyljellään niin että lantio on kallellaan. Voit laittaa vaikka tyynyn tai pari lantion alle. Aseta ruisku hitaasti emättimeen kunnes se on lähellä kohdunsuuta, mutta älä yritä laittaa sitä kohdunkaulasta sisään. Tavoite on saada sperma mahdollisimman lähelle kohdunsuuta. Ruiskuta sperma hitaasti. Jos teet sen liian nopeasti sperma voi ruiskahtaa ulos emättimestä tai joutua liian kauas kohdunsuusta.



Yritä saada orgasmi. Tämä auttaa sperman pääsyä oikeaan paikkaan ja vauhdittaa sperman kulkua. Vältä kuitenkin penetraatiota. Pysy paikoillasi noin puolen tunnin ajan.



Hyvä puoli tässä menetelmässä on se että et tarvitse mitään erityistarvikkeita, edes spekulaa, vaikkakin voit halutessasi sitä käyttää.



Koti-inseminaatio käyttäen pessaaria tai kuukautiskerääjää

Tarvitset pessaarin tai kuukautiskerääjän ja halutessasi spermankeräysastian ja neulattoman lääkeruiskun. Käyttäessäsi tätä menetelmää kannattaa harjoitella ensin pessaarin tai kerääjän sisäänlaittoa ettei sperma pääse läikkymään. Sperman voi kerätä joko suoraan pessaariin tai kerääjään, tai voit käyttää puhdasta kuppia tai erityisesti tähän käyttöön tarkoitettua kondomia. Tässä tapauksessa voit käyttää neulatonta injektioruiskua saadaksesi sperman pessaariin tai kerääjään. Taita pessaari tai kerääjä leveyssuunnassa kahtia siten että yläreuna on tarpeeksi kiinni pitääkseen sperman sisällä. Ota rento ja mukava asento ¿ esim. yksi jalka koholla tuolin päällä tai istuen hajareisin ¿ ja aseta pessaari tai kerääjä paikalleen.



Kun pessaari tai kerääjä on paikallaan, yritä saada orgasmi. Tämä auttaa sperman pääsyä oikeaan paikkaan ja vauhdittaa sperman kulkua. Vältä kuitenkin penetraatiota. Jätä pessaari tai kerääjä paikoilleen vähintään 2-3 tunniksi, kuitenkin enintään 12 tunniksi.



Hyvä puoli tässä menetelmässä on se, että voit liikkua välittömästi inseminaation jälkeen sperman pysyessä paikoillaan kohdunsuun lähellä. Huono puoli on se, että pessaari tulee sovituttaa lääkärissä.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
23/47 |
19.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

itse en siihen mitään pidennystä tarvitse, saan sen ihan " pohjaan" asti kuitenkin. Olen ymmärtänyt että kotioloissa ei saa edes yrittää laittaa ruiskua kohdunsuusta sisään...

kiitos kirjavinkistä, yritän etsiä sen käsiini.

Vierailija
24/47 |
19.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

löytyy tarkat ohjeet, käväisehän siellä.

Vierailija
25/47 |
19.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

lääkärin tekemässä inseminaatiossa kohtuonteloon viedään ns. pestyt siittiöt eli siittiöt on erotettu muusta spermasta ja vain siittiöt pääsevät kohtuun asti. Näinhän on luomunakin, ei se spermaneste kohtuun mene vaan siittiöt uivat kohdunkaulan limaa pitkin kohtuun.



Puhumattakaan siitä tulehdusriskistä mikä syntyisi jos kotimenetelmin jotain laitettaisi kohtuonteloon sisälle.



Eli koti-inseminaatiot vain emättimeen, olipa väline sitten ruisku tai vaikka löylykauha.

Vierailija
26/47 |
19.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

että naisen orgasmi edesauttaa hedelmöittymistä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
27/47 |
19.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sanonta on ilmeisesti jotain minulle käsittämätöntä slangia koska en tajua sitä enkä täten voi lopettaa nauramista, näen vain naisen selälään sängyllä ja lorottelee muumimukista spermaa sisuksiinsa... huoh...

Vierailija
28/47 |
19.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

muovinen astia mieluiten, koska posliini, lasi ja metalli on liian kylmiä!



ja tietenkään ruiskuun ei laiteta sitä neulaa, auts. (eikä juuri tulehdusriskin takia yritetä työntää sitä minnekkään pidemmälle kuin emättimen aukosta sisään)



t. kolmannella koti-insillä raskautunut

(mä makasin puol tuntia jalat ylöspäin, tyyny pepun alla. ei ole kuulemma välttämätöntä, enemmänkin uskon asia, mutta tein varmuuden vuoksi)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
29/47 |
19.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

näkemykset siitä, onko orgasmi hedelmöittymistä edistävä vai ei.

Vierailija
30/47 |
19.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos laittas ne siittiöt ihan sillä perinteisellä välineellä sinne ???

Mulkulla siis, se on ihan sitä varten olemassa

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
31/47 |
19.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

olisko kiva satuttaa toista, niinkö sekö susta tuntuis hyvältä...

Vierailija
32/47 |
19.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

rakkauden hedelmä... mies runkkaa mukiin ja sit sitä rattin ja ruiskun kanssa sörkötellään oikeeseen osoitteeseen. Romantiikka kukoistaa.... ja vaimo jää sit perse pystyssä valuttamaan niitä spermoja..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
33/47 |
19.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

tässä tapauksessa sentään toivotaan lasta, joten toivotaan mekin, että ap onnistuu

Vierailija
34/47 |
19.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näyttääpä tuo koti-inssi järkyttävän joidenkin maailmankuvaa. Mikä siitä kikkelistä nyt niin kovin ihmeellisen tekee?



Tai heteroseksistä? Kai se lapsettomuutta potevilla menee välillä aikamoiseksi puurtamiseksi.



Lapsi kuin lapsi. Raskaus kuin raskaus. Hedelmöitys kuin hedelmöitys.



t. ihmettelevä lesboäiti

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
35/47 |
19.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

että esim. lesboille ei mies kelpaa muuten kuin siemenlingoksi..



Tekisitte keskenänne ne lapset...

Vierailija
36/47 |
19.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mistä niitä ruiskuja ostetaan? Millainen ruisku valitaan? (Niitä kai on erilaisia) Eikös sen ruiskun pinta ole siitä pienen reijän kohdalta aika rosoinenkin. EI ihan mukava laittaa sisään.

Vierailija
37/47 |
19.01.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

itse olen turvautunut lääkäreihin, mutta käsitykseni mukaan muumimukimenetlemän ruiskuun laitetaan jokin " pidennys" , mutten ole varma.



Sateenkaariperheillä on jokin opus, jossa neuvotaan aivan yksityiskohtaisesti miten toimia.

Vierailija
38/47 |
07.04.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

uppista

Vierailija
39/47 |
07.04.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pari vinkkiä joilla onnistuin:

Lämmitä kuppi uunissa kädenlämpöiseksi ja kääri lämpimään pyyhkeeseen siksi aikaa kun mies toteuttaa omaa osaansa. Siemenneste ei saa kylmetä liikaa. Tälle väitteelle lääkärit tuhahtaa mutta luin tämä jostain tiedeartikkelista aikanaan. Se on suunniteltu elämään 37,5c asteen lämmössä joten pidä se koko ajan lämpimänä. Liian kuuma taas on huono kun valkuainen saostui. Opit kyllä pitämään oikean lämmön.

Sitten ruiskulla sisään ja 10-20min pötköllään tyyny lantion alla.

Metodi toiminut onnistuneesti.

Vierailija
40/47 |
07.04.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tästä puuttuu nyt se kaikista oleellisin ohjeistus, eli että miten se sperma saadaan hankittua.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan seitsemän