Rv35 tekisin kamalalasti mieli III-olutta. Uskallanko juoda ½ pulloa?
Kommentit (68)
Sanon vain miten asia oikeasti on. Paljon mahdollista että ei vahingoita, mutta varmuudella sitä ei voi tietää.
Jokainen lääkäri sanoo että luultavasti ei vahingoita tai mahdollisesti ei vahingoita tai että on jopa hyvinkin luultavaa että ei vahingoita, mutta varmuuttahan ei kukaan tiedä.
Raskauden aikana nautittu alkoholi läpäisee helposti istukan ja kulkeutuu sikiöön, jossa pitoisuudet nousevat erityisen korkeiksi suuren vesipitoisuuden omaavissa elimissä, kuten aivoissa. Humalajuominen eli juominen, jossa veren alkoholipitoisuus nousee korkeaksi, on osoittautunut vaarallisemmaksi kuin jos sama alkoholimäärä juodaan eri kerroilla tai pidemmän ajan kuluessa. Alkoholin käytön raskaudenaikaista turvallisuusrajaa ei tunneta tarkkaan. Siksi lääkärit suosittelevat nykyään alkoholin käytön välttämistä kokonaan raskauden aikana.
Suomessa arvioidaan vuosittain syntyvän noin 100 fetaalialkoholisyndroomasta (FAS) kärsivää lasta ja noin 200, joilla on lievempiä alkoholin aiheuttamia häiriöitä. FAS-lapsille tunnusomaiset piirteet ovat pieni pää, tyypilliset kasvojen piirteet, ärtyneisyys, levottomuus ja hidas sekä henkinen että fyysinen kehitys. Heillä on myös hidastunut kasvu kohdussa. Valtaosa eli noin 90 % heistä on henkisesti jälkeenjääneitä. FAS syndrooma liittyy alkoholismiin, mutta kasvun hidastumista on todettu jo 8 - 10 alkoholiannosta viikossa juovien äitien sikiöllä.
Artikkelin laati:
Yleislääketieteen erikoislääkäri Mikael Nyström
Raskaudenaikaisia alkoholin käytön turvallisia rajoja on vaikea määritellä. Pieni määrä alkoholia ei aiheuta epämuodostumariskiä, mutta sikiön keskushermoston ja aivojen kehityksen kannalta turvallista alkoholin riskikäytön rajaa ei tunneta. Sen vuoksi alkoholia ei tule käyttää raskauden aikana
Lisätietoa päihteistä ja apua päideongelmaan saat neuvolan lisäksi seuraavista palvelupisteistä:
* HUSin äitiyspoliklinikat
* Ensikodit:
Oulunkylän ensikoti, Kantakyläntie 23, 00640 Helsinki, (09) 720 6630 ja
Avopalveluyksikkö Pesä, Lönnrotinkatu 19 A 13, 00120 Helsinki, (09) 683 18980
* Päihdelinkki
* Irti huumeista
jos ei kykene olemaan ilman olutta (oli sitten alkoholitonta tai ei... kaljan maku ilmeisesti ratkaisee ap:n tapauksessa).
Ihme tapaus!
Ja se fakta on luettavissa ihan missä tahansa artikkelissa joka aihetta käsittelee ja varmistettava ihan keneltä tahansa lääkäriltä.
Tuskin kukaan niin paljon ottaa, mutta jos ottaa 1-2 annosta KOKO RASKAUDEN aikana niin tuskin siitä on mitään haittaa.
Tuo silakkavertaus oli myös osuva, hih:)
mutta turvallista rajaa ei kukaan tiedä, joten nykyisin suositellaan olemaan kokonaan ilman.
Mitenpä selvität esim lapsen ollessa jo kouluiässä, johtuvatko hänen vaikeutensa äidin porkkanansyönnistä. Et mitenkään.
Se on mahdollista niin kauan kuin toisin todistetaan. Ja sellaista todistetta ei vielä ole olemassa
Toivon mukaan sinunkin järkesi sanoo, että lasi olutta ei vahingoita sikiötä YHTÄÄN
Minulla 5 tuttavaa Helsingin lääkäreitä.
Lasi olutta ei heidän mielestään ole edes lähellä riskirajaa. Ottakaa joskus se maalaisjärki käyttöön, hyvät ihmiset.
mikä määrä alkoholia voi vahingoittaa sikiötä. Kun sitä ei ole voitu millään konstilla tutkia eikä todentaa. Näin se vaan on. On todennäköistä ettei pieni määrä alkoholia ole vaaraksi, mutta sitä ei varmasti tiedetä. Eikä kenellekkään takuulla ole vaaraksi olla ilman sitä puoltakin lasillista.
Vain runsas, jatkuva alkoholin käyttö aiheuttaa sikiövaurioita.
Lasillinen olutta ei edes lähentele riskirajaa.
Se on äärimmäisen epätodennäköistä, mutta varmuutta ei ole.
Ei sellaista voi missään tutkimuksessa aukottomasti todistaa, ettei ehdottomasti ole mitään haittaa, koska aina voi olla joku haitta mitä emme ole vain tulleet vielä ajatelleeksi, mutta jos ei ole tutkimuksia, jotka osoittaisi, että pienestä määrästä on haittaa, niin voi melko turvallisin mielin syödä tai juoda. Jos odottaisimme aukottomia todisteita, että tästä ei ole mitään haittaa, ei jäisi kovin paljon mitään mitä voisi raskauden aikana tehdä, tai ennen raskauttakaan. Eihän voida todistaa, ettei ennen raskautta juoduista kaljoista tai ennen raskautta syödystä silakasta ole sikiölle haittaa.
vähäisempikin alkoholinkäyttö ja esim yksi ainoa käyttö voi vahingoittaa sikiötä.
(ON PALJON TUTKINUT ALKOHOLIA JA RASKAUTTA)
1-2 ANNOSTA VIIKOSSA EI UHKAA SIKIÖN TERVEYTTÄ.
JA HÄN ON TUTKINUT TÄTÄ ASIAA JA ON TÄSSÄ ASIASSA ERITTÄIN TARKKA
Kukaan ei pysty varmuudella sanomaan vahingoittaako vai ei. Piste.