Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kampin Pimu

Seurattavat (0) Seuraajat (0)

Seuratut keskustelut

Seuratut keskustelut tulevat tähän näkyviin.

Kommentit

19174/19303 |
23.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

S k e kirjoitti:

Kampin Pimu kirjoitti:

Ystäväni soitti eilen, että tulisi käväisemään ja hän toisi lounaan tullessaan. Söimme sushia. Oli tuoretta ja hyvää. Vasta tänään sivusilmällä roskiksesta huomasin hinnat! Lohinigirit 42,98 euroa kilo ja makirullat 43,05 kilo. Söimme puoliksi kymmenen lohinigiriä ja 12 makirullaa. Harvemmin olen sushia ostanut mutta onko ne kaikkialla noin kalliita?

Nyt on muuten taas Syö!-viikot 20.11. asti. Menin sitten vielä illalla syömään 12 euron lammas masalan. Ei moittimista.

Tänään omatekemää karjalanpaistia ja juuressosetta.

Noissa sushibuffeteissa hinnoittelu voi olla per kg tai per kappale. Täkäläisessä "parhaassa" paikassa se on 1€/kpl, jotkut 2€/3kpl...

Buffetti sitten on louashintaan 14,90€-16,90€, ja iltabuffet 18,90-24,90€...

Että ei kuuden hengen perheellä kovin usein käydä iltabuffetissa...

(ja siksi ollaan ollaan opeteltu tekemään sushia ihan ite)

 

No joo, aika linjassa on hinta, lohinigirit tulivat maksamaan 1,20 per kappale ja pienemmät makirullat 1,17 per kappale.

Tänään oli laiskan ruoanlaittajan päivä. Pussimuusia, valmiita lihapullia ja colesw'ta sekä pari näkkileipää. Laskin annoshinnnaksi 2,30. Ei kovin edullista jos vertaa itse tehtyyn. Aij-jai!

Niin, ja johan sen Shakespeare sanoi: Jotain mätää Tanskanmaalla. Olkoon sitten vaikka tuuli :)

Kampin Pimu

19159/19303 |
16.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ystäväni soitti eilen, että tulisi käväisemään ja hän toisi lounaan tullessaan. Söimme sushia. Oli tuoretta ja hyvää. Vasta tänään sivusilmällä roskiksesta huomasin hinnat! Lohinigirit 42,98 euroa kilo ja makirullat 43,05 kilo. Söimme puoliksi kymmenen lohinigiriä ja 12 makirullaa. Harvemmin olen sushia ostanut mutta onko ne kaikkialla noin kalliita?

Nyt on muuten taas Syö!-viikot 20.11. asti. Menin sitten vielä illalla syömään 12 euron lammas masalan. Ei moittimista.

Tänään omatekemää karjalanpaistia ja juuressosetta.

Kampin Pimu

19150/19303 |
14.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ske: "Mä en oikein tykkää niistä litran jukurttipurkeista, kun sinne pahvipurkkiin tuppaa jäämään vaikka kuinka paljon jukurttia."

Päivän vinkki, mä teen niin, että kun litran jogurttipurkki alkaa olla lopuillaan leikkaan saksilla pahvin poikki. Noin kymmenen senttiä saa jäädä pohjasta tai siis sen verran, että pikkulusikalla hyvin ylttää pohjaan. Yläosasta tulee pikkuripe ulos kun sen vielä litistää.

Ja ei kun jogurttia lusikoimaan. Ei ehkä kovin eleganttia mutta kun yksin syö... 

Kampin Pimu

19090/19303 |
09.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

S k e kirjoitti:

Kampin Pimu kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Seuraavalle ostoskerralle on listalla muun muassa näkkileipää. Viimeksi ostin Lidlistä ruotsalaista Leksands jälkiuunikolmionäkkileipää ja erinomaisen hyväähän se on. Hintakin - 1,99/9,95 kg - on kohtuullinen verrattuna K-Supermarketin hintaan 2,39/11,95 kg. Tätä myydään 200 gramman paketissa.

Mitä näkkileipää teillä syödään? Suosittele! Ainoa rajoitus on se, että paketti ei saa olla hirmuisen suuri. Lidlissäkin on myynnissä - ehkä edullisemmin - valtavan kokoinen kiekko näkkäriä mutta kun ei se mahdu mulla minnekään.

Naapurikaupassa, siis siellä K-Supermarketissa näyttäisi olevan Pirkan täysjyvärukiinen näkkileipä 400g 2,75/6,88 kg. Kannattaisiko poiketa?

Hups, olin pihalla. Kampin Pimu siis pohtii näkkäreitä.

Sattuu sitä näköjään paremmissakin piireissä 😆

Meillä syödään sitä näkkileipää, mikä sattuu olemaan tarjouksessa, ja niitä isoja paketteja, joten vähän olen huono ehdottelemaan. Yksi hyvä, mutta ei edullinen, näkkileipä on vaasan pieni pyöreä, sen kilohinta on jotain 8€-10€ välillä kaupasta riippuen. Ne muut kuin perusmaut on jotain 12€/kg. Nyt on ollut pidemmän aikaa wasa sport- näkkäriä, se on 550g iso paketti 1,99€ (tarjoushintoja, vuorotellen Tokmannilla ja Cittarissa). Mutta siis se on se tosi-iso paketti.

No niin, tänään tuli sitten maistettua Lidlin edullisempi näkkäri tuotemerkintään MyllyKivi. 400 gramman paketti maksoi 2,49 eli kilohinnaksi se tekee 6,23. Ihan yhtä hyvää kuin Leksands (9,95 kg).

Kampin Pimu

19088/19303 |
09.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä! Eikö ne eläkään vedellä ja leivällä 😮😁

Kampin Pimu

Aktiivisuus

Ei tapahtumia.