Kuinka paljon teillä on varaa pankissa (pankkitili + rahastosijoitukset + joukkovelkakirjalainat?)
Ajattelin olevani suht pienituloinen opiskelija, yksinhuoltaja vielä ja ihmettelin kun kutsuttiin kuuntelemaan sijoitusiltaa. Sen jälkeen kävin juttelemassa eläkesäästämisestä, kun noita työvuosia ei ole ollut niin paljoa. Sovittiin sitten, että säästän sen minimisumman kuukausittain ja pistetään vaikka poikki jos tulee liian tiukkaa.
Pankkineuvottelija näytti, että omaisuuteni arvo on tällä hetkellä 10 000¿... Eipä sillä asuntoja säästetä eikä autoa osteta, mutta olin aika yllättynyt! Luulin, että kyse olisi ollut muutamasta tuhannesta, esim 3-4 000 eurosta. Pahan päivän varastoa.
Olen aina ajoittain jotain osakkeita ostanut, aikoinaan SYPin, sitten stockmannin ja sitä rataa.
Kommentit (6)
rasitteena kun aloimme työelämän ja vanhemmiltani olen saanut ennakkoperintöä.
Asuntolainaa 28 000, auto on velaton.
Harmittaa että menin itsekin moiseen retkuun. Nyt on rahat jemmassa 50 vuotta, vaikka tarve olisi nyt kun lapset ovat pieniä! Uskomatonta kusetusta koko eläkesäästäminen.
Mulla ei ole ollenkaan.
ap