Eikö tohtorikoulutettavat ja postdocit ole töissä kesällä?
Itse olen ymmärtänyt että ne nimenomaan olisi mutta eipä näkynyt laitoksella kun kävin siellä tänään.
Kommentit (7)
Monet mun tutuista, jotka väikkäriä/postdocia tekee, tekee ison osan hommista etänä kotoa käsin. Kun on pieniä lapsia ja muuta. Etenkin kun kesällä laitoksella on muutenkin hiljaista, niin turha sinne on joka päivä raahautua, käyvät vaan välillä tekemässä pakolliset jutut. Kyllä ne työt silti etenevät.
On ne töissä, mutta osa voi olla juuri jossain konferenssissa tai vastaavassa. Lisäksi suuri osa työstä on sellaista, että sitä voi halutessaan tehdä myös kotoa käsin.
Itsekin just nyt kotona "kirjoitan". ;)
No minä olen ainakin, mutta ei paljon työpaikalla näy, kun teen juuri kenttäjaksoa aineistonkeruussa. Meillä ainakin kesäkuu on usein vuoden kiireisintä aikaa.
Minulle tuli tässä yksi päivä kadulla feissari juttelemaan, hän oli tohtorikoulutettava nelikymppinen mies samalta laitokselta kanssani. Mietin mahtoiko hän olla ihan sydämen asialla vai joko budjettikiristykset ovat purreet.
Kyllä minä ainakin töitä teen koko kesän :) Teen kyllä muutoinkin noin 95% ajasta hommia muualla kuin laitoksella.
Onhan ne.