Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

pelko tyhjyydestä eroamisen jälkeen

Vierailija
23.04.2015 |

Tiedän että pitää erota. Mutta se pelottaa. Useimmiten se pelottaa enemmän kun jatkaa suhdetta.
Olen ollut kaksi vuotta se toinen nainen. Aluksi mies ooli unelma. Sitten alkoi vaihvikaa tulla mukaan johdattelu mikä muuttui suoranaiseksi komenteluksi. Sain kuulla kuinka huono ihminen olin ja kuinka paljon pahaa oloa minua niin paljon rakastavalle miehelle aiheutin tietyillä valinnoillanI. Mies osaa perustella itsensä todella hyvin. Uskon ajoittain siihen itsekkin. Kaikki Menee hyvin kun teen kuin mies haluaa eli olen kotona.
Kun yritän selittää miehelle että minulla tulee olla vapaus mennä hän myöntää että tietenkin, seuraavana päivänä huutoa kuinka itsekäs olen. Ja kuinka paljon pahaa oloa hänelle aiheutan.
Hän on myöntänyt että jos näkee minut toisen kanssa hän sekoaa.
Olen vain niin ripustautun tähän mieheen että en osaa olla ilman. Välillä huomaan hakevani hänen reaktioita, menen baariin ohan vain katsoakseni onko mies edelleen mustasukkainen. Myöhemmin koen pahaa omatuntoa että aiheutin riidan tahallani.
Rangaistukseksi käytöksestäni saan kylmää kohtelua ja vähättelyä tai mykkäkoulua. Riitojen jälkeen usein mies palvoo minua. Tekee kaikkensa.
Ikinä mies ei ole lyönyt. yhteisiltä tutuiltamme olen kuullut että vaimoa kohtaan olisi ollut väkivaltainen. Myönnän että miehen elekieli on välillä uhkaava ja saattaa estää mm pääsyni pois huoneesta mutta muuta.

Avautumiseni idea oli kai vain saada tämä ulos. Tiedän mitä minun pitä tehdä mutta uskotteko kuinka vaikeaa se on? Kaipaan miestä paljon, rakastan enemmän. Tyhjä olo valtaa minut kun ajattelinkin että lopettaisin tämän. Tyhjä olo on pelottavampi kun se kiljuva paha olo mikä tulee miehen kylmästä käytöksestä.
Kuinka kauan tyhjyys kestää... Kituminen pelottaa vähemmän kun hukkuminen tyhjyyteen

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla