Saako yksityiseltä lääkäriltä vitamiiniruiskeita?
Mulla on krooninen gastriitti ja b12-vitamiinit sen vuoksi vähissä. Terveysasemalta en saa vitamiinia ruiskeena, koska arvo on vielä hieman alarajan yläpuolella (150). Oireita on kuitenkin: hermostuneisuus, väsymys, kuiva iho ja hiukset, aftoja suussa...maha on niin seulana, että se kipeytyy, jos yritän syödä vitamiineja pillerimuodossa. Saako yksityiseltä lääkäriltä "helpommin" vitamiineja ruiskeena?
Kommentit (7)
[quote author="Vierailija" time="06.04.2015 klo 18:46"]Saa jos lääkäri katsoo aiheelliseksi. Ei yksityinen ole mikään marketti jossa valitaan mitä halutaan.
[/quote]
Mutta olen kuullut, että yksityisellä puolella on b12:lle eri raja-arvot kuin terveysasemalla? Ap
Jos kerta puutoksen oireet on niin miksi ei saisi julkiseltakin. Jäkevä lääkäri ei tuijota pelkästään labratuloksia vaan katsoo ihmistä kokonaisuutena.
Se mua tässä asiassa kyrsii, että terveysaseman lääkäri tyrkytti mulle masennuslääkettä väsymysoireeseen mutta se, että oisivat antaneet edes kokeeksi yhden ruiskeen b12:ta, ei käy, koska arvo on hitusen alarajan yläpuolella...ap
Meet yksityiselle gastrolääkärille ongelmasi kanssa, kenties saat siihen muutakin apua tuon vitamiiniruiskeen lisäksi. En ikinä hoidattaisi oikeita sairauksia terveyskeskuksessa.
[quote author="Vierailija" time="06.04.2015 klo 18:57"]Se mua tässä asiassa kyrsii, että terveysaseman lääkäri tyrkytti mulle masennuslääkettä väsymysoireeseen mutta se, että oisivat antaneet edes kokeeksi yhden ruiskeen b12:ta, ei käy, koska arvo on hitusen alarajan yläpuolella...ap
[/quote]
Kummallista, varmaan masennuslääkityksen mahdolliset haittavaikutukset ovat kuitenkin vitamiiniruiskeen vastaavia suuremmat.
Saa jos lääkäri katsoo aiheelliseksi. Ei yksityinen ole mikään marketti jossa valitaan mitä halutaan.