Kertokaapa MINKÄ IKÄISET LAPSET olette laittaneet samaan huoneeseen nukkumaan?
Minua jo houkuttaisi kovasti päästä oman makuuhuoneen rauhaan... yösyötöt loppuneet kuopukselta mutta mitenköhän onnistuisi jo tuo samassa huoneessa nukkuminen?
t. 2v4kk ja 7.5kk ikäisten lasten äippä
Kommentit (17)
Kaikkien unen laatu parani huomattavasti, varsinkin lapsen. Kohta syntyy kakkonen ja suunnittelen siirtäväni hänet myös isoveljen kanssa nukkumaan samoihin aikoihin.
Hyvin on menny! Just hankittiin kuopukselle (nyt jo 1,5v) samanlainen jatkettava sänky kun isosiskolle ja siitähän riemastuivat. Kikattelevat siellä keskenään ja " juttelevat" . Hauska parivaljakko..
kun isompi oli 4-vuotias ja pienempi vähän reilun vuoden vanha. Kyllähän se pienempi välillä mönkii peitto kainalossa äidin ja isin viereen mut aivan hyvin on toiminut. Pienempi laitettiin ensiksi sänkyyn ja isoveli meni sit kun pienempi jo nukkui. Muuten olisivat varmasti hökeltäneet ties kuinka myöhään.
Sitten muutimme nykyiseen asuntoomme, jossa on vähemmän huoneita ja nyt meillä on samassa huoneessa tytöt iältään 1 v 5 kk, 4,5 v ja 7 v.
Eiköhän tuo helpohkosti suju, nuorin nukkuu omassa pinnasängyssään ja pari vuotias samassa sängyssä missä nytkin..
siitä tehdä lastenhuonetta.
Onko kukaan siirtänyt alle vuoden ikäisiä siis SAMAAN HUONEESEEN? Kiitos jo kommentoineille, lisää kokemuksia kaivataan!
T. ap
Ainoa ongelma oli se, että kuopus oli ja on edelleen iltavirkku ja esikoinen taas aamuvirkku. Yöunille laitossa mitään ongelmaa ei ollut, esikoinen nukahti heti, kun pää painui tyynylle. Mutta aina piti tähdentää esikoiselle, ettei aamulla saa herättää pikkusiskoa. Aika hyvin kyllä osasi olla häiritsemättä toisen unta.
Hyvin nukkuu samassa huoneessa. Tänäänkin nukahti ihan samaan aikaan. Pieni syö öisin, mutta esikoinen ei tähän herää.
Isompi nukkuu lasten sängyssä ja vauva pinnasängyssä.
Molemmat nukkuivat sitä ennen meidän makkarissa ja siitä sitten omaan huoneeseen, siis yhteiseen omaan huoneeseen.
3kk iästä lähtien samassa huoneessa. Siellä nytkin tuhisevat.
Hyvin meni, vaikkakin nuorempi herää joka yö ja haluaa mun viereen. Muuten kaikki nukahtamiset jne käy helpommin nuoremmalta kun sillon kun nukkui meidän huoneessa.
Käykö teillä jatkuvasti yökyläilijöitä joille ei sohvapaikka kelpaa?
Kyllä ehdottomasti on hyvä että vanhempien elämä ei häiriinny mitenkään OMISTA lapsista. Onhan siinä jo kestämistä jos puolikin vuotta imettää! Kyllä äidin ja isän kuuluu saada nukkua nukkua omassa rauhassa edes yöt ettei lapset vaan kuulu eikä näy!
Ja molemmat edelleen juoksee joka yö meidän sänkyyn(Ovat nyt kohta 4- ja 3-vuotiaat). Oli pakko siirtää, kun vauva tarvitsi oman sängyn ja meidän makkariin ei mahtunut montaa sänkyä. Nukkumaan tosin alkavat yleensä reippaasti.
oli 10 viikkoa, kun siirtyi omaan huoneeseensa nukkumaan. Nukkui tästä lähin yönsä heräten kerran " yössä" , eli 5-7 aikaan aamulla.
Kuopus oli 1v, jolloin siirtyi nukkumaan esikoisen kanssa samaan huoneeseen. Esikoinen oli tällöin 2v 7kk.
Olisin kuopuksen laittanut jo aiemmin, mutta kun oli niin huono nukkuja, et aattelin, et edes yhden meidän perheessä (siis esikoisen) pitää yöllä saada nukkua =)
siirtyi nuorempi suurinpiirtein tuossa iässä iso-siskon kans samaan huoneeseen, joka oli silloin 2v9kk. Meillä on mennyt hyvin. Molemmat nukahtavat omiin sänkyihinsä hyvin. Tietenki silloin kun toinen on kipeänä ja itkuinen niin silloin voi toisellakin olla huono nukkua. Me olemme ottaneet silloin sairaan lapsen viereen.
Vierailija:
Minua jo houkuttaisi kovasti päästä oman makuuhuoneen rauhaan... yösyötöt loppuneet kuopukselta mutta mitenköhän onnistuisi jo tuo samassa huoneessa nukkuminen?
t. 2v4kk ja 7.5kk ikäisten lasten äippä
Mitäs pahaa siinä on, kun vanhemmat haluavat rauhoittaa makuuhuoneensa kahdenkeskiselle ololle. Sehän voi jopa tarkoittaa vireää seksielämää! Eli eiks olis aika kannatettava juttu?
Terveisin nimim. hyvä seksielämä - koko perheen onni
Vierailija: